"Не е достатъчно да се стъпи на прав път. Трудно е неотклонно да се върви по него" е казала Слава Севрюкова. Но, за да проумееш тези думи не са нужни свръх способности каквито е притежавала българската ясновидка. Даже напротив, необходимо е съвсем малко разум, който да разтълкува казаното. Несъмнено обаче, преди да стъпим на правия път и да започнем с опитите да го следваме, на първо място трябва да го намерим! За мнозина от нас това се оказва нелека задача. Да не говорим, че понятието явно за всеки има различно значение. Теза, доказала се във времето, и то най-вече по време на опитите на родителите да направляват живота на отрочетата си. Начинание, което също никак не е лесно, а и не рядко завършва с крах. Но все пак всичко е въпрос на гледна точка. През изминалите почивни дни хиляди българи поеха неотклонно по правия път към гръцката граница, за да се порадват на летните температури, чистите плажове и море. Нещо, в което няма нищо лошо, особено като направим простата сметка, че всеки един от тях чинно е заплатил таксата, за да премине бариерите. И то не само на отиване, но и на връщане. Така простата сметка показва, че само, за да отидем на мечтаната територия са похарчени хиляди евро. По-смешното обаче е, че не ни се свиди да дадем 5 лева за вдигане на бариерата, ала стане ли въпрос същите да ги инвестираме при лекаря, изпадаме в яростно състояние. Но разсейването от проблемите, което несъмнено е добра практика, не прави така, че те да изчезнат от само себе си. Като тук визираме здраволсовните такива.
Добре известно е например, че за хората, страдащи от белодробни заболявания, е препоръчителен чистият морски и планински въздух
За жалост ефекта от вдишването му се губи окончателно, след като попаднеш в километрично здръстване на магистралата и погълнеш вредните емисии от стотиците хиляди автомобили закотвени на едно място в продължение на часове. Отровните изгорели газове пречат на способността на кръвта да пренася кислород към мозъка, сърцето и жизнено важни тъкани.Хората със сърдечни заболявания пък са най-потърпевши от това замъсрсяване, като се има предвид, че дори здрав човек изпитва главоболие, умора, замайване, забавени рефлекси при прекомерна експозиция на вредни емисии. Друг е въпросът, че замърсеният въздух в пъти повишава риска от смърт, особено по сърдечно-съдови и белодробни причини.
Той провокира появата на респираторни заболявания, както и на алергии
Едно от многото проучвания за влиянието на мръсния въздух и сърдечно-съдовата заболеваемост отчита значително увеличаване на шансовете заинфаркт на миокарда след дълготрайна експозиция. Други изследвания и експерименти пък доказват, че прекомерното вдишване на пропит от вредни емисии кислород води до промени в регулацията на вегетативната нервна система и увеличава възпалителните реакции на организма. Особено тези насочени към кръвоносните съдове.Да не говорим, че доказано замърсяването на въздуха влияе на човешкото здраве чрез промяна на бактериите в дихателните пътища.
СО2 и черният въглерод, които са един от основните замърсаяващи компоненти, коренно променят начина, по който бактериите се развиват и образуват биофилми. Това влияе на оцеляването им в лигавицата на дихателните пътища и на устойчивостта към антибиотици. Фокусът попада върху два патогена, които са основни причинители на респираторни заболявания при хората и към момента показват високи нива на резистентност. Това са Staphylococcus aureus и Streptococcus pneumoniae.
И двата болестотворни микроорганизма се намират в списъка от 12-те най-опасни и животозастрашаващи патогена на СЗО
Оказва се, че честото и продължително излагане на вредни емисии променя антибиотичната толерантност на биофилмите на S. aureus и повишава способността на същите при S. pneumoniae да се противопоставят на първа линия лекарствени препарати за лечение на бактериална пневмония. Също така прекомерната експозиция на финни прахови частици предизвиква структурни, композиционни и функционални промени в биофилмите както на S. pneumoniae, така и на S. aureus. Тези изменения не само улесняват, но и са водеща причина за разпространението на S. pneumoniae от носа към долните дихателни пътища - ключова стъпка в развитието на причиняваните от нея заболявания. Както знаем бактериалния биофилм се образува, когато клетките на бактериите се придържат към повърхностите и образуват така наречените "общности", държани заедно от тънко, подобно на лепило вещество.
Веднъж формиран той подпомага процеса на формиране на упорити инфекции, които са трудни и изключително устойчиви за лечение, най-вече след като станат хронични. Патогените от рода на стафилококите причиняват различни по форма и тежест инфекциозни процеси в организма, като до сега винаги на фокус е бил златистият стафилокок. В последно време обаче на повърхността изплува и един друг представител на клана, който смело се игнорираше. Вероятно защото често бива бъркан с S. hominis, S. aureus или някой от другите видове. Става дума за Staphylococcus lugdunensis - регистриранкатопричиназасериозниинфекциикатоостеомиелит, артрит, септицемия, агресивно бързо-развиващ сеендокардит, перитонит, ендоцефалит и инфекциинапикочнитепътища. Наред с всичко изброено, патогенът предизвиква и ендофталмит.
Опасно възпалително състояние, което засяга вътреочните кухини и поразява всички слоеве на окото
Тъй като характерно за диагнозата е развитието на гноен процес, то появата на усложненията могат да доведат до енуклеация (отлепване на очната ябълка) и пълна загуба на зрението. Ендофталмитът може да възниква по вътрешен или външен път. При първия вариант микроорганизма достига до зрителните органи благодарение на кръвта, като преминава през кръвно-очната бариера и предизвиква тежки възпалителни изменения. Във втория обикновено нещата се случват посредством попадане на патогена чрез външни фактори. Симптомите на ендофталмита се появяват с болка, зачервяване, подуване на клепачите, намалена зрителна острота, главоболие, фотофобия, обилно сълзене и дразнене на очите. При преглед обичайно се установява подуване, хемоза, намален или липсващ рефлекс, папилит, оток на роговицата, гноевидно течение от окото. За поставяне на диагнозата се прави микробиологично изследване на вътреочната течност, защото освен от S. lugdunensis диагнозата може да е провокирана и от Streptococcus spp., Entrococcus spp., Candida albicans, Klebsiella spp., Serratia spp. и други патогенни микроорганизми.Тав контекста на цялото това бактериално разнообразие споделяме думите на писателката Джоан Роулинг: "Последствията от нашите постъпки винаги са така сложни, и така разнообразни, че предсказването на бъдещето наистина е невероятно трудна задача"!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com