Пациентите с онкологични заболявания могат да се ваксинират срещу COVID-19. Ваксината предотвратява заболяването или ако се заразиш, боледуването е по-леко. Това, което се препоръчва от всички колеги от европейската и американската асоциация, са РНК ваксините. До този момент те са с по-висока ефективност. Другите също са подходящи, просто при тях има малко по-нисък процент на ефективност.
Това каза пред Монитор експертът д-р Росица Кръстева.
"Но изключително важно е да се знае в кой стадий е пациентът и кога е поставена диагнозата. Защото пациенти с диагноза рак, поставена преди 10 години, към днешна дата са като другите хора и това, че имат диагноза, по никакъв начин не ги застрашава.
Малко по-особена е ситуацията с пациентите, които провеждат химиотерапия, имунотерапия или таргетна терапия. Тогава те трябва да обсъдят поставянето на ваксината с химиотерапевта, който води лечението им.
Чудесно е всеки пациент с рак да бъде в ремисия.
Аз лично препоръчвам на моите пациенти да си направят тест за антитела и ако имат изграден имунитет, не е необходимо да се фиксират върху тази ваксинация.
Пациенти, които провеждат химиотерапия, са малко по-застрашени в сравнение с пациентите на таргетна или имунотерапия, тъй като при химиотерапията може да има странични ефекти - намаляване на броя на левкоцитите, което се свързва с по-висок риск от инфекции. В тези случаи трябва да се балансира много добре между курсовете на лечение.
Ако е необходимо, може да се отложи с една седмица курсът химиотерапия, тъй като ваксините изискват първа и втора имунизация и химиотерапията може да се съобрази с това."допълни тя.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com