Индивидуалните 3D РЕЕК (polyetheretherketone) импланти заменят счупени или липсващи кости на черепа. Новата методика, която е все по-разпространена по света, но без аналог в България, се практикува в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
„Обикновено такива дефекти се получават при автомобилни катастрофи, височинни травми или тежка инфекция на черепната кост (например остеомиелит), която я „разяжда“, обяснява д-р Асен Хаджиянев, който въведе иновативната технология у нас.
Досега единствената алтернатива за тези пациенти беше покриването на дефекта с плоска титаниева мрежа, която в някои случаи може да не приляга така точно, както индивидуалния 3D РЕЕК имплант.
Изработката на индивидуален 3D РЕЕК имплант, който да замести изцяло липсващата част от черепа, започва с прецизна компютърна томография, с много срезове. На базата на образното изследване се изготвя компютърен модел на самия имплант, който съвпада напълно с границите и формата на дефекта, отпечатва се на 3D принтер и накрая се произвежда в специализирана лаборатория като преди да стигне до пациента минава през процедура по дезинфекция. „Тъй като всяка деформация на костта е различна, съответно и изделието също е индивидуално всеки път, което го прави много скъпо“, разказва д-р Хаджиянев, който е началник на Сектор към Клиниката по неврохирургия. Това е и причината досега само на трима пациенти да са поставени такива индивидуални 3D импланти в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
При първия пациент – мъж на средна възраст с остиомиелит, цената на консуматива за операцията е била над 25 000 лева. Наложило се неврохирурзите да заменят с имплант повече от половината му череп. Мъжът пострадал след мозъчен инсулт. За да спасят живота му, лекари от друга болница трябвало да премахнат половината череп, тъй като човекът бил с тежък мозъчен оток. След това са се опитали да върнат костта, но за съжаление тя се е инфектирала и е трябвало да бъде отстранена.
„Другият пациент, на който правихме наскоро такава интервенция, беше момче, което е пострадало при височинна травма. Като дете се е качил на вагон, бил е ударен от високото напрежение, което тече по проводниците над влака, паднал от вагона и получил тежка контузия на черепа с раздробяване на черепната кост. Правен е опит за пластика чрез изграждане на нова кост, но за съжаление без успех“, разяснява д-р Хаджиянев. Затова и единствената алтернатива е била изработката на 3D имплант.
Пациент номер три също е бил с тежка височинна травма, получена след падане от висок етаж.
При всички лекувани ефектът е бил изключителен – не само козметичен, но и протективен, тъй като твърдата мозъчна обвивка служи като преграда между кожата и мозъка. „В противен случай тези хора живеят с „дефект в черепа “, което е много високо рисково, тъй като една банална битова травма в къщи, например пациентът става и си удря главата в шкафа, може да доведе до тежка контузия на мозъка, кръвоизлив и дори смърт“, разяснява известният неврохирург. Освен че да се живее без част от черепа е изключително рисковано, този проблем има и социален аспект. Обикновено става въпрос за млади хора в активна възраст, които не могат пълноценно да си изпълняват задълженията, което води до загуба на работа и социална изолация.
За съжаление изработването на индивидуален 3D РЕЕК имплант е скъпо и не се реимбурсира от Националната здравноосигурителна каса. Това налага пациентите да се самофинансират или да използват допълните фондове за здравно осигуряване. „Надяваме се в бъдеще тази методика да получи поне частично реимубурсиране, за да могат много хора с подобен проблем да се възползват от нея. Друга възможност за поевтиняване на такива продукти е те да започнат да се произвеждат и в нашата страна“, надява се д-р Хаджиянев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com