Мнение на бившия вицепремиер и три пъти здравен министър д-р Илко Семерждиев пред Нова телевизия
Относно налагането на мораториум за нови болници Илко Семерджиев каза, че не е нормално тези, които сме определили да ни управляват, да ни говорят за смърт, защото в превод това означава налагането на подобен мораториум. „Това е безсилие в управлението на сектора“, каза той и припомни наложения мораториум през март 1990 г. върху външния дълг. „Ако искаме да развиваме България, не може да го правим с мораториум в нито една сфера. Така не се прави. Ако искаме да я развиваме, трябват ни целенасочени политики и зададени конкретни цели и тези цели трябва да бъдат достигани със съответния инструментариум по съответния законово регламентиран начин”, каза Семерджиев и повтори, че подобен мораториум означава спиране на живота! Когато развитието се забранява, няма обновление, спира инвестиционният процес – няма нови дейности, иновации в най-важния социален сектор.
Според експерта определянето на Национална здравна карта до месец май догодина е поредната географска снимка, която няма да реши проблемите в здравната сфера. „Говори се за легла, структури – те не са деятели в системата. Деятели са лекарите, медицинските сестри, акушерките, специалистите по здравни грижи. Надеждите, които възлагат на подобна здравна карта, от МЗ са абсолютно безпредметни”, категоричен е той.
Семерджиев е песимист за развитие в сферата на здравеопазването по времето на този управленски мандат, защото „Имаме страх от реформи”, обясни той. Даде примери за бягство от отговорност и камуфлажно лансиране на неработещи инициативи.
„Когато изпълнителната власт не може или не желае да прави реформи, ги прави съдът” каза Семерджиев по повод делото пред Конституционния съд за противоконституционност на разпоредбата на чл. 55а, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване, станала основа на спускането на прогнозните индивидуални лимити на болниците от финансовото чиновничество редица години.
Той призова за селективен избор, когато Касата сключва договор с изпълнителите на медицинска помощ в здравната система, но по ясни критерии – подбор на качеството, капацитета и потребността на съответното населено място и регион.
Възможно е да се говори за промяна на здравната вноска, която е 8% от доста години, обясни Семерджиев. България е не само на дъното по обща и детска смъртност в Европа, но и цените на клиничните пътеки са най-евтини. За да запазим и издигнем качеството и задържим кадрите, естествено следва и ресурсът следва да се увеличава.
Според него сегашният здравен министър Христо Хинков е пропилял мандата си.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com