„Засега знаем, че при децата и юношите до 20 години, само 20% проявяват симптоми. Друго голямо проучване показва, че децата до 10 години се заразяват и предават вируса два пъти по-рядко. Това не означава, че това не се случва. Не така стои въпросът с децата над 10 години”, обясни вирусологът проф. Радостина Александрова от Българската академия на науките пред Нова тв.
Според нея децата са едни от най-сериозните разпространители на другите респираторни вируси и съвсем логично се е смятало, че ще е така и с коронавируса. Направени са доста големи проучвания, които обаче все още са недостатъчни. Така например, проучване от Ухан сочи, че голяма част от децата са били заразявани в домовете си от своите родители.
„Трябва да бъдат направени още много проучвания, насочени към децата. Специалистите предупреждават, че малките деца контактуват повече в училище и това може да убие положителния ефект на това, че са по-малки разпространители”, каза Александрова.
Вирусологът цитира проучване, което гласи, че децата до 5 години съдържат много повече вирусна РНК в горните дихателни пътища в сравнение с възрастните. Според нея, резултатите от проучванията, които се появяват, са интересни.
„Каква ще бъде съдбата на едно училище до голяма степен зависи от степента на разпространение на вируса в това място и общност. Напълно е възможно на едно място ситуацията да е една, а на друго – съвсем различна. Една от най-важните мерки е да няма смесване на класове и потоци. Това е една много динамична ситуацията и ще се решава поотделно за всяка една”, каза още Александрова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com