"Ако човек знае повече от другите - той е самотен"! Цитатът е на корифея в областта на психиатрията Карл Юнг.
Неприятно е да признаем, че това е истина, но в същото време можем да направим заключението, че в България няма кой знае колко самотници. По принцип самата дума звучи плашещо. В този свят е твърде трудно да живееш и да се справяш с проблемите сам. Но и те също правят така, че човек да остане самотен. Просто защото никой не обича да се натоварва с чужди несполуки.
Но проблемите в човешкия живот не произлизат ли най-вече заради знанието? Все пак нека си припомним онова логично заключение, според което колкото по-малко знаеш, толкова по-лесен е животът. Леснотата идва от липсата на елементарни знания - не само в учебен план, а и за бита като цяло. Поради тази причина не би следвало да осъждаме поведението на много хора, демонстриращи незаинтересованост спрямо заобикалящите ги проблеми. Докато те не се превърнат в лични, никога не се вземат под внимание. Само че много често именно липсата на интерес неусетно допринася в един момент нещастията да застигат и нас. Това пък ни принуждава да тичаме за съвет и помощ при знаещия. Същият, който е "анатемосан" заради широкия кръг на интересите си. Актуално е обаче да се постави въпросът: защо все знаещият не е обичан и уважаван? Тук отговорите могат да бъдат много, но като че ли най-подходящият от всички е този: защото трудно може да бъде манипулиран, а и съществува реалната опасност да събере поддръжници. Няма да излъжем, ако кажем и че се изпитва страх от човека със знания. Него дори и да го поставиш на колене, той ще намери начин да се изправи отново. Но единственото, с което и до ден днешен знаещият не може да се справи, е ширещата се примитивност. Едно време нашите прародители
ни учеха, че по-умният винаги отстъпва, поради което днес простотията е превзела света
Всъщност именно този подход е направил така, че някои хора изпитват дълбоко притеснение да изразят мнение, камо ли да го отстояват. Другият вариант е просто да са наясно, че масата ще ги премаже и е напълно излишно да се опитват да наложат каквото и да е. Но нека бъдем наясно, че безкрайната отстъпчивост не е решение на проблемите, а ги "замита под килима". Това е и любимото ни действие по отношение на здравето си. Твърдение, резултат от дългогодишната медицинска практика на редица специалисти. За жалост много са малко позитивните примери, идващи от хора, които при първия симптом са се обърнали към лекаря. Ненужно е да изпадаме в обяснителен режим, с който да подсетим, че това е най-естествената и правилна реакция. Другата е тази, която буди недоумение в интелигентния човек. Едва ли някой може да даде смислено обяснение защо при проявата на какъвто и да симптом, дори и на най-лекия, предпочитаме да се доверим на знанията на Гугъл, а не на лекаря? Е, има и хора, които дори и търсачка не отварят, защото някъде дълбоко в себе си са уж убедени, че неразположенията идват и си отиват като сезоните. Разбира се, това не е така, защото всеки симптом с времето отшумява, но на негово място идва друг. Така лека-полека започва едно наслояване, което след десетина години вече се нарича комплекс от заболявания. Точно така! Защото когато отидем при лекаря с напластилите се проблеми, излизаме от кабинета с по няколко диагнози и препоръка за посещение на различни специалисти. Иначе казано, озоваваме се в ръцете на знаещия! Нещо повече, започваме да вярваме в него, забравяйки колко дълго сме отричали познанието му!
А такова безспорно е необходимо, ако
организмът се сблъска със заболяване на име Треска на Sennetsu
Това е рядко инфекциозно заболяване, принадлежащо към група болести, известни като човешки ерлихиози. Тези заболявания се причиняват от бактерии към рода Ерлихия (Ehrlichia), семейство Рикетсии (Rickettsiaceae). Към момента са установени няколко форми на човешка ерлихиална инфекция, включващи треска на Сеннецу, човешка моноцитна и гранулоцитна ерлихиоза.
Важно е да се отбележи, че макар и причинени от различни щамове на бактерията Ерлихия, всички нарушения се характеризират с подобни симптоми. Тези на треска на Сеннецу включват появата на внезапна висока температура, главоболие и мускулни болки (миалгия) в рамките на няколко седмици след първоначалната експозиция на инфекциозния агент. В някои случаи засегнатите могат също да изпитат гадене, повръщане и/или загуба на апетит. Освен това в много случаи лабораторните резултати показват анормални стойности при белите кръвни клетки, които са намалени, както и необичайно повишаване на нивото на някои чернодробни ензими. Треската на Сеннецу се причинява от бактерията Ehrlichia sennetsu. Векторът (или носителят) на тази бактерия все още не е конкретизиран, но някои изследователи твърдят, че инфекцията би могла да е резултат от консумирането на сурова риба. Една малка подробност обаче гласи, че генетичният състав на Е. sennetsu е тясно свързан с този на бактерия, наречена Ehrlichia risticii, която причинява ерлихиална инфекция при конете. Сред другите симптоми на Сеннецу, треската - впрочем първата призната форма на човешка ерлихиоза, са подути лимфни възли (лимфаденопатия) и в редки случаи - поява на обрив по кожата. Характерното за бактерията разпространение след попадане в човешкия организъм е чрез кръвоносните и лимфни съдове. Лимфата, телесна течност, носи клетки, които помагат в борбата с инфекцията. Е. sennetsu обаче нахлува в определени клетки - моноцити и макрофаги. Мононуклеарните фагоцити пък играят съществена роля в имунната система на организма чрез поглъщане и усвояване на микроорганизми (фагоцитоза), като бактерии и други чужди материали. А нахлуващите ерлихиални бактерии растат в мембранните кухини (вакуоли) и определени телесни тъкани (напр. костен мозък, лимфни възли, черен дроб, далак, бъбреци, бели дробове и течността, която заобикаля мозъка и гръбначния стълб /цереброспинална течност/). Ключов момент при диагностицирането на рядкото инфекциозно заболяване естествено са коректните изследвания, комбинирани с познанието на лекаря, тъй като
симптомите на някои заболявания са подобни на тези на Сеннецу треска
Като например човешката гранулоцитна ерлихиоза. Тя също спада към групата на редките инфекциозни заболявания. Причинява се отново от бактерия от семейство "Ерлихия", която все още не е получила своето кръщение. По-важното е, че се пренася и предава от кърлеж. При хора с ЧГЕ появата на симптоми обикновено се случва приблизително една седмица след като човек е бил ухапан от кърлеж, носител на патогена. В почти всички случаи те отново включват висока температура, втрисане, мускулна болка и главоболие. При някои обаче може да се появи и кашлица, гадене, повръщане, чувство на разсеяност и объркване. В някои тежки случаи, ако човешката гранулоцитна ерлихиоза не се лекува, може да се стигне до до животозастрашаващи ситуации, като бъбречна и дихателна недостатъчност.
Въпреки че Синдромът на токсичния шок обикновено е резултат от инвазията на златистия стафилокок (Staphylococcus aureus), първоначалните му симптоми изключително много се припокриват с тези на гореизброените две диагнози. Интересна подробност, касаеща този синдром, е, че той, според учените, е по-често срещан при жени, прилагащи продължителна употреба на тампони с висока абсорбция по време на менструация. Разбира се, съществуват и много други инфекциозни заболявания, припокриващи общата симптоматика. Но, както обича да казва Фройд: "Нищо в живота не излиза толкова скъпо, както болестта и глупостта"!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com