Смяната на сезоните влияе на човешкия организъм по много начини, някои от които са потенциално опасни за здравето. С настъпването на есента, когато топлите слънчеви дни отстъпват място на хладното и дъждовно време, вероятността да се с сблъскаме с някои от следващите изброени състояния е голяма. От главоболие до сърдечни пристъпи, ето какво наистина може да се случи, когато времето се смени.
Неочаквани промени в кръвното налягане
Артериалното нялягане променя стойностите си поради редица различни причини,а настъпването на нов сезон не прави изключение. Промяната на температурите от топло към по-студено предизвиква покачване кръвното, поради стесняване на кръвоносните съдове, което е характерно за по-студените дни.
Необяснимо главоболие и мигренозни пристъпи
Човешкият организъм е чувствителен към климатичните промени и най-честият сигнал за тяхната поява са главобoлието и зачестяването на мигрената. Причината се корени във невромедиаторите в тъканите на главния мозък, които се влияят от температурните промени. Това се отразява на нивата на хормона серотонин, свързан с усещането за болка. А колкото по-малко е неговото количество в кръвта, толкова по-силно се усеща тя.
Започваме да страдаме от хиперсомния
Хиперсомнията, която е противоположното състояние на безсънието, достига своя пик при някои хора с натъпването на есента. Една от причините е промяната в продължителността на дните, които стават по-къси, а нощите по-дълги. Това повлиява цикъла на съня и ни кара да се чувстваме недоспали и уморени.
Внимавайте с нивата на кръвната захар
Премнаването от топли към по-студени температури натоварва организма. Този стрес кара тялото да освобождава хормони като адреналин и кортизол, за да се справи с настъпилите промени. Те от своя страна насърчават черния дроб да отделя повече глюкоза, която тялото използва за енергиен източник. Това води до по-високи от нормалните нива на кръвната захар.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com