"Добрите хора могат да почувстват красотата, имат смелостта да рискуват и силата да говорят истината. И именно тези положителни качества ги правят много уязвими. Това е причината добрите хора често да са разрушени отвътре" казва любимият на милиони по света писател Ърнест Хемингуей. Носителят на Нобелова награда за литература и Пулицър е считан за част от така нареченото в онези години "изгубено поколение". Но попадането в тази незавидна група очевидно по-скоро е стимулирало дарбата му, отколкото обратното. Ситуация от живота, която за пореден път доказва, че горчилката, която той поднася мнозина успяват да трансформират в двигател на своя напредък. За жалост не всеки успява да приеме нещастието и да извлече от него ползата, колкото и нелепо да звучи това. Днес в повечето случаи, когато се сблъскаме с трудностите, склоняваме глава пред тях и търпеливо чакаме да отминат. Но не си даваме сметка, че през времето, в което погледът ни е сведен надолу се случват и други събития, които не позволяват да погледнем хоризонта.
Да не говорим, че човек е най-уязвим точно в моменти на унилост
Но нека помним, че всичко в живота е половинчато. Иначе казано, Ин и Ян. Денят е следван от нощта, топлото от студеното, но най-фрапантното е, че в буквален и преносен смисъл доброто е следвано от злото! Интересен феномен при нас хората е, че помним лошотията, но добрините много бързо ги забравяме. И въпреки че Карл Юнг обяснява този феномен, като казва, че "лошотията управлява света", за нормалния човек подобна реалност е неприемлива. Но нека не забравяме, че тя е продукт на лошите хора, които са достатъчно комбинативни, за да се превърнат чрез манипулация в ментори. Може би това е някаква "дарба" или нещо подобно, но незнайно как човекът, който си служи със зло, винаги успява да си създаде образ по-чист и от този на небесен ангел. Нищо, че рано или късно той е разрушен от същата нечиста сила, с която е изграден. Просто, когато това се случи, понякога е прекалено късно. А както добре знаем, времето е нещото, което не можем да върнем назад. Остава единствено да се борим с настоящето, да гледаме към бъдещето с широко отворени очи и
да се пазим от повтарянето на собствените ни грешки
Защото каквото и да се случва, продължаваме да проявяваме повече респект към лошотията и по-малко към доброто. Дали причината се крие във факта, че от нея се страхуваме, не знаем на какво е способна и предпочитаме да не я предизвикваме, едва ли някой може да каже. Но по същия начин подхождаме и към заболяванията, от които страдаме. Тях също можем да поставим в графата на лошото. По една или друга причина, мнозина предпочитат да се страхуват от предизвикателството наречено борба. Същата, без която не можем ако искаме да живеем, на пук на лошата диагноза. Като чернодробната цироза например. Състоянието, при което черният дроб не функционира правилно се дължи на дългосрочното му увреждане.
То се характеризира със заместване на здравата чернодробна тъкан с друг вид нефункционираща такава (цикатрикс). Обикновено
чернодробната цироза се развива бавно
в продължение на месеци или години. А в началото често няма симптоми. Влошаването с течение на времето кара човек да се изморява лесно, провокира усещане за слабост. Появяват се сърбежи по кожата, която придобива жълт цвят и подуване в долната част на краката. Натрупването на течност в коремната кухина, появата на синини и паякообразни вени също са част от сигналите на болестта. Други сериозни усложнения включват чернодробна енцефалопатия, кървене от разширените вени в хранопровода или стомаха, рак на черния дроб. Чернодробната енцефалопатия е особено рискова, тъй като провокира изпадане в безсъзнание. Но
не е за подценяване и натрупването на течност в корема
която е предпоставка за развитието на вторична инфекция. Причината за цирозата най-често се свързва със злоупотребата с алкохол, но някои инфекциозни заболявания като хепатит В и С също я провокират. По-рядко срещани причини са автоимунен хепатит, първичния холангит и хемохроматозата. Но цирозата може да последва и след развитие на паразитно заболяване.
Например, причинено от Schistosoma haematobium или S. mansoni. Факт, подкрепен от научни доказателства, че още по времето на Древен Египет е открито наличие на паразитни яйца на билхарзията. За нея е характерно удебеляване на перипорталната съединителна тъкан. В Китай, Япония и Филипините има заболяване, известно като азиатска шистозомиаза, чийто отличителен белег е цирозата на черния дроб, спленомегалия, асцит, дизентерия, прогресираща анемия и фокална епилепсия. Факт е, че шистозомиазата е доста древна паразитна болест, която все още върлува. Заразяването с нея е резултат от попадането на яйца на шистозом в черния дроб. Това предизвиква имунен отговор и води до развитие на чернодробен гранулом и фиброза.
Трите вида шистозоми, които често засягат хората
са S. haematobium, S. mansoni и S. Japonicium.
Те имат сходни жизнени цикли и заразяват по един и същи начин: директен контакт с контаминирана вода, съдържаща паразита, който може да проникне и през кожата. Друг представител от този род на име Schistosome ceracariae прониква през тъканта с помощта на протеолитични ензими. Чернодробната шистозомиаза се дължи на възпаление и фиброза в пресинусоидалните портални области на черния дроб. Изследванията при заразени показват недвусмислено, че именно ларвата на паразита е отговорна за тези патологични промени. Малко след като се развият, паразитите отделят повърхностни антигени и придобиват гликолипидни кръвни групи и основни антигени от комплекс на хистосъвместимост с гостоприемника. Тъй като те експресират антигените на същия върху тегмента си, шистозомите се сливат с тъканта на гостоприемника и по този начин избягват атака от имунната система. Симптомите включват хепатомегалия, чернодробна фиброза, портална хипертония, a при хронична инфекция - портосистемен колатерален кръвоток.
С напредването на инфекцията се развиват спленомегалия, езофагогастрални варици и хемороиди.
Характерна особеност на диагнозата е поддържането на чернодробна перфузия чрез увеличаване на чернодробния артериален поток, което позволява запазването на хепатоцитната функция при липса на хепатотропни вирусни ко-инфекции. В компенсирания стадий присъстват
предимно увеличение на левия чернодробен лоб
и умерена спленомегалия. Обикновено не се развива цироза, освен ако не присъства едновременно заразяване с друг хепатотропен организъм. Но шистозомиазата има свойството да потенцира инфекции с вируса на хепатит В и С. Това се случва чрез удължаване на чернодробното възпаление след прекаран остър вирусен хепатит. По този начин се увеличава и риска от хронична инфекция. Не на последно място наличието на научно доказана информация, че определен вид хламидия атакува капсулата на черния дроб, с което провокира появата на перихепатит, който умело заблуждава за наличието на цироза е необходимо при всеки необичайни за организма симптоми да се проведе консултация с лекар. Храбростта да се бориш не означава да не търсиш помощ. Все пак както казва Юнг: "Ако героизмът стане хроничен, той завършва със спазъм и конвулсията води до катастрофа, невроза или и двете"!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com