Висшият съдебен съвет обедини двете искания за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев, предаде БНР. Така на следващото си заседание съдебните кадровици ще дебатират по същество за това - извършил ли е Обвинител номер тежко нарушение, намесвайки се в разследването на взрива до автомобила му на 1 май, както и дали с думите си "политически боклук" по отношение на народните представители е уронил престижа на съдебната власт.
ВИЖ ОЩЕ: Край! ВСС каза съдбата на Гешев
Вероятно за последен път заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет беше председателствано от служебния правосъден министър Крум Зарков. Той заяви, че ще включи обединените искания за отстраняването на Иван Гешев в дневния ред на Съвета още този четвъртък и коментира преобръщането на част от съдебните кадровици - от защитници на главния прокурор в негови критици:
"Аз съм заставал зад една и съща позиция, когато съм имал думата. Тези, които са я сменяли, да обяснят причината за смяната. Тази тема дълго време беше табу за този ВСС. Този ВСС избра и Иван Гешев за главен прокурор, и Борислав Сарафов за негов заместник. Този ВСС има възможност и да реши споровете между двамата. "Споровете" е доста евфемистичен израз между другото".
В четвъртък Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) отново ще бъде свикан и там ще има точка за разглеждане по същество на обединените две процедури по предложенията за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев.
Това обясни пред медиите служебният министър на правосъдието Крум Зарков. По думите му е отговорност на ВСС да реши спора, което става с решение по същество, а "кога ще са готови да го направят, зависи от тях“. Днес ВСС прие за редовно и допустимо второто предложение от четирима членове на Прокурорската колегия на ВСС за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев и откри процедурата по него. Това е втората такава процедура в рамките на седмица. Двете ще бъдат обединени в едно производство, а дебатите по същество трябва да се случат на заседанието, което да се проведе до седем дни.
„Когато встъпих в длъжност на 2 август разговори като тези за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор бяха абсолютно невъзможни, сега вече се говори. Крачка напред, но важни са крайните решения, важно е и какво следва след тях, това ще е дълъг процес, но надявам се оздравителен“, коментира още министърът.
По повод приетите промени от парламента в Закона за съдебната власт на 2 юни, с които Националната следствена служба (НСлС) се изважда от прокуратурата и става независима структура, министър Зарков заяви, че такива дълбоки промени не се правят по този начин. „Става дума за дълбоки реформи, които изискват задълбочен размисъл и отнемат време. Тук ставаше дума за разпоредби отхвърлени на първо четене, неразгледани въобще на второ четене, гласувани на крак в зала, тепърва ще чакаме финалния им вариант, за да видим, но от пръв поглед личи, че има сериозни липси“, коментира той, цитиран от БТА.
Във връзка със съдебната реформа Крум Зарков заяви, че следващото правителство ще има отговорност да изпълни законите, които бяха приети и да направи следващите, които са необходими.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com