Адвокатът му внесъл молба за отмяна на задържането
Ако арестът на Цветан Василев бъде отменен, собственикът на Корпоративна търговска банка ще се върне у нас, за да помага за спасяването й. Тази версия хвърли в ефира на ТВ7 адвокатът на банкера Константин Симеонов. Според него издирваният от Интерпол Василев в момента е в Белград, откъдето "работи по преструктурирането на поставената под специалния надзор на БНБ банка". Адвокатът вече е внесъл миналия петък молба за отмяна на прокурорското постановление за 72-часов арест на банкера.
Източници от държавното обвинение обясниха пред "Стандарт", че все още не е взето решение как да процедират с молбата на банкера. По закон обвинителите имат право 3 дни да мислят, преди да откажат или да се съгласят. Ако все пак се съгласят, ще внесат предложението за отмяна на постановлението за арест в Софийския градски съд. Тогава съдия ще реши дали това може да се случи. Очаква се заседанието да се проведе в четвъртък. Ако заповедта за задържането на Василев отпадне, той може да се появи в София още в петък. Банкерът е
обвинен в длъжностно присвояване на над 206 млн. лева
от КТБ. Има издадена европейска заповед за арест, издирва се и чрез Интерпол. По повод заявката на главния прокурор от миналата седмица, че е готов да съдейства за оздравяване на КТБ, адвокат Симеонов коментира, че това не влиза в задълженията на държавното обвинение. "Ние с главния прокурор сме юристи, но по отношение на банката това е работа на икономисти и финансите", изтъкна защитникът. Самият Василев бил готов да съдейства на разследващите органи и върне ли се у нас щял да каже кой иска да съсипе КТБ. По думите на адвоката му банкерът щял да бъде много по-полезен, ако се прибере в София. По тази причина Симеонов е разговарял с представители на прокуратурата за отмяна на постановлението за арест. Адвокатът напомни, че всички, които са обвиняеми по случая, вече са навън - под "домашен арест" или с "парична гаранция". Василев имал желание да се върне у нас, но ако му се наложи по-лека мярка. Причината е, че по закон в момента, в който банкерът
се появи на границата, ще бъде задържан
за да се осигури явяването му пред съда. С предварителните си разговори с обвинителите, адвокат Симеонов цели да се постигне по-лека мярка, която ще позволи на Василев да работи за оздравяването на банката, каквото е и желанието на самия главен прокурор.
"Желанието да се прибере в България е налице. Преди имаше доста сериозна опасност чисто физическа. Тя опасността не е преминала, поне така ми се струва, защото взаимните обвинения не са спрели и никога не се знае какво може да предприеме един човек, който не е с много сериозно логично мислене. От тази гледна точка връщането му в България е риск, но той е готов да го поеме, за да може да направи нещо за оздравяване на банката", каза още Симеонов. По делото за източването на КТБ обвинения имат още изпълнителните директори Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова, заместничката й Борислава Тренева-Кючукова, както и подуправителят на БНБ Цветан Гунев. Преди седмица главният прокурор загатна, че може да има и нови обвиняеми от ръководството на БНБ. Междувременно съдът уважи искането на прокуратурата да налагане на запор на почти цялото имущество на Цветан Василев и съпругата му, което е записано в търговските регистри на негови лични фирми. Блокиран бе контролът му в общо над 12 дружества и десетки имоти. През това време всички обвиняеми по казуса се измъкнаха от ареста. Зафиров, Русев, Христов и Панталеев са пуснати срещу "парична гаранция" от 10 000 лв., а спрямо Зяпков гаранцията е 5000 лв. На петимата обвиняеми е наложено и ограничение да напускат пределите на страната. Счетоводителките и касиерката на банката също са под гаранция извън ареста. Подуправителят на БНБ Цветан Гунев е без мярка, но пък отговаря за неупражнен контрол върху 19 лоши кредита, отпуснати от КТБ на все още необявени хора.
Прокуратурата: Разчитаме единствено на Интерпол
От Софийската градска прокуратура уведомиха, че не се занимават с издирването на банкера Цветан Василев. То е изцяло от компетентността на Интерпол, чийто член е и Република Сърбия. В официално съобщение на прокуратурата се съобщава, че обвинителите съобразяват действията си със закона и международните договори. "Прокуратурата не разполага с никакви правомощия по екстериториалност на територията на която и да е друга държава, включително и Сърбия", се казва в съобщението на държавното обвинение.
Оттам припомниха, че е издадена европейска заповед за арест на Цветан Василев и че той е обявен за търсене и чрез Шенгенската информационна система - ШИС.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com