Ефективните присъди да са основание за задържане, предлага обвинител №1
Постановяването на ефективна присъда да води до арест. Това революционно предложение за промяна в Наказателно-процесуалния кодекс е заложено в проект, изготвен от прокуратурата. Обвинител номер 1 Сотир Цацаров предлага да се даде възможност на съда да преценява дали за ефективно осъдения на лишаване от свобода е налице опасност от укриване, с което да промени мярката му за неотклонение в "задържане под стража". Ако пък присъдата е не по-малко от 10 години затвор, опасността от укриване да се извежда директно от наказанието, освен ако от доказателствата не се установява друго. Тази рецепта срещу зачестилите в последно време бягства на осъдени е представил главният прокурор на премиера Бойко Борисов. Проектът е представен и на всички парламентарни групи, към които е отправено
предложение да станат вносители на текстовете
след като ги обсъдят и одобрят. В основната си част новите мерки са насочени главно срещу превръщащото се в тенденция успешно укриване от правосъдието на осъдени заради проблеми с изпълнението на контрола върху мерките за неотклонение.
През последните няколко години България се прочу с бегълците от правосъдието. Сред най-известните случаи бяха дупнишките "братя" Пламен Галев и Ангел Христов, осъдените за убийството на студента Стоян Балтов - Вили Георгиев и Светлозар Стоилов, както и осъденият за двойното убийство пред столичната дискотека "Соло" Илиян Тодоров.
Наскоро изчезна и соченият за наркобос Евелин Банев-Брендо, който има 20-годишна присъда в Италия.
Цацаров е дал за пример, че сега съдът няма възможност да преценява опасността от укриване, ако подсъдимият се е явявал на съдебните заседания и не е нарушавал наложената му по-лека мярка за неотклонение.
Същото е в сила и при постановена присъда над 10 години. Това връзва ръцете на магистратите дори
ако са налице сигнали, че подсъдимият се кани да изчезне
Затова проектът на Цацаров предвижда съдът да може да налага по-тежка мярка за неотклонение при лишаване от свобода.
Друга промяна предвижда, когато втората инстанция измени осъдителната присъда със затвор, решението да се обявява в съдебно заседание с призоваване на страните.
Ако това решение пък е окончателно, прокурорът да може да разпореди незабавно привеждане на осъдения в затвора. Също така подсъдимият ще бъде задължен да се явява и докато тече делото и на втора инстанция.
От държавното обвинение настояват още присъствието на подсъдимите в съдебната зала, когато делото се разглежда на втора инстанция, да стане задължително.
По отношение на т.нар. "домашен арест" Цацаров предлага съдът да определя конкретния адрес, на който тази мярка да бъде изпълнявана, както и въвеждането на "контрол на забраната обвиняемият да напуска жилището си чрез средства за електронно наблюдение".
От прокуратурата считат, че ще е добре мярката "подписка" да предвижда реално подписване, тоест подсъдимият да ходи на периодична регистрация в поделение на МВР, където да се разписва. Досега мярката изискваше единствено обвиняемият да не напуска местоживеенето си без разрешение. Оказа се обаче, че контролът на това е нулев. Според Цацаров сега "най-леката мярка за неотклонение "подписка" се възприема като едно пожелание към обвиняемия или подсъдимия да се съобразява с ограничения, за чието спазване никой не следи".
Друго, по-радикално предложение е, когато на даден обвиняем или подсъдим бъде наложена забрана за напускане на страната, властите временно да конфискуват не само международния паспорт, но и личната му карта. Така вероятността да мине през границата ще бъде сведена до минимум, а подсъдимият
ще се разхожда в страната с временно удостоверение
Основанията на Цацаров да предложи всички тези поправки в НПК са във връзка с Доклада на Еврокомисията, който акцентира особено остро на въпроса за ефективността на изпълнението на съдебните решения. В доклада е записано дословно следното: "Проблемът с осъдените престъпници, които успяха да се изплъзнат от правосъдието и да се укрият". Поради тази причина още същия ден - 28 януари, ръководството на прокуратурата оповести своята позиция и в нея бе посочено, че в кратък срок ще бъде представен публично експертен проект за най-належащи минимални изменения в НПК.
Обвинител №1: За реформа трябва и законова промяна
Реформата в съдебната система не е възможна само с вътрешни промени и престуктуриране. Тази теза изрази в Народното събрание главният прокурор Сотир Цацаров след представянето на промените в НПК пред председателя на парламента Цецка Цачева. По думите му е нужно и създаването на подходящ инструментариум, с който органите на съдебната власт работят - а именно промени в процесуалните и материални закони. И изрази надежда, че лансираните от прокуратурата експертни поправки, които да пресекат проблема, свързан с отклоняването от правосъдие и избягването на изпълнение на влезли в сила присъди, да е някакво начало в тази посока.
"Не ни е необходим дори такъв коментар от ЕК, включително и в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка, за да е ясно, че това е проблем, който стои с особена болка както за правосъдната система, както и въобще за целия авторитет и ефект, които правосъдието има по отношение на съгражданите ни", каза той. И подчерта, че отговорност за него носят и съответните съдебни органи, но основният проблем се крие в законодателството.
В отговор на въпрос Цацаров посочи, че предложенията са внимателно подготвени и не нарушават нито основни човешки права, нито презумпцията за невинност.
От своя страна Цачева обеща своевременно да ги представи пред депутатите и до края на тази седмица поправките да бъдат внесени официално в деловодството и в спешен порядък парламентът да ги разгледа.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com