Цацаров кани евроексперти след доклада (ОБЗОР)

Цацаров кани евроексперти след доклада (ОБЗОР) | StandartNews.com

Партии използват документа за политическите си цели, смята обвинител №1

Главният прокурор Сотир Цацаров ще отправи покана до Европейската комисия за включването на експерти, които да помогнат за преодоляването на констатираните от Брюксел проблеми в работата на държавното обвинение. "Прокуратурата е готова да приеме чужди експерти - магистрати от Европейския съюз. Идеята е за пряка експертна помощ при разглеждане на делата срещу корупцията и срещу организираната престъпност", коментира обвинител номер 1. "Докладът е очаквано критичен, той е повече от реалистичен. Докладът не е унищожителен, както се очакваше от някои. Но това не бива да ни успокоява", смята Цацаров. Според главния прокурор проблемът е, че в известна степен механизмът започна да се превръща не в механизъм за постигане на напредък, а във вътрешнополитически инструмент за постигане на вътрешнополитически цели.

"Реториката на голяма част от политическите сили е че тя акцентира кой да бъде ударен, а не какво трябва да се направи", уточни Цацаров. Що се отнася до основните критики на Брюксел към прокуратурата, че няма осъдителни присъди по високите етажи на властта, обвинител номер 1 призна: "Да, ако тръгнем от собствения ни двор - виновни сме". Цацаров обаче подчерта, че в доклада има и препоръки за промени в НК и НПК. "Затова подчертавам, че отговорността е споделена. Доста по-добри действия щяхме да имаме, ако законодателят ни беше предоставил нужните закони", подчерта главният прокурор. И уточни, че предложението независима експертна помощ отвън, е за експертна помощ в рамките на механизма за сътрудничество. В специално становище на държавното обвинение се отчита, че докладът подпомага усилията на българските власти в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност и носи силно послание за необходимост от диалог между институциите.

"Във връзка с отправените препоръки за изготвяне на обективен анализ на причините за неуспешно приключили дела за корупция и организирана престъпност, прокуратурата в кратки срокове: Ще проучи дела, по които заради неефективно разследване са постановени осъдителни решения на ЕСПЧ срещу България. Ще ревизира цялостната дейност на специализираната прокуратура, съобразно предвиденото в Стратегията за съдебна реформа /специфична цел 4 "Ефективност на специализираната прокуратура и съд"/ Ще допълни анализа си на делата за корупция, оповестен на 03.07.13 г., вкл. със случаите на посегателство по отношение на средства на ЕС", посочват от държавното обвинение. От прокуратурата призовават констатациите в доклада да бъдат подложени на обективен прочит и градивно обсъждане. "Използването им за персонални нападки и институционално разделение е деструктивно и не спомага за преодоляване на проблемите", категорични са от държавното обвинение. България да продължи стратегиите за съдебна реформа и за борба с корупция, да ги приведе в действие и да покаже ясни резултати. Това е основната препоръка от Брюксел, която идва с официалния доклад на Европейската комисия за правосъдието и вътрешния ред у нас.

"През изминалата година България предприе някои важни стъпки, за да върне реформите на дневен ред. Сега е време да се премине към следващия етап, като стратегиите за съдебна реформа и за борба с корупцията бъдат последвани от действия и доведат до конкретни резултати". Това заяви първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс. В доклада се посочва в кои области е отбелязан напредък по отношение на установените показатели през последните дванадесет месеца и къде са необходими допълнителни стъпки. Вицепрезидентът на ЕК обяви, че 2016 г. е годината, в която българите трябва да почувстват напредък в реформите. Брюксел няма намерение да прекрати наблюдението на българското правосъдие и вътрешен ред. Очаква се следващият мониторингов доклад да излезе след около година и той да е по-мащабен и да обхваща 10-те години на наблюдение над реформите у нас. "Прокуратурата има ключова роля в рамките на съдебната система като цяло. В правителствената стратегия за съдебна реформа е заложена целта за по-обширна реформа на прокуратурата въз основа на независим анализ. Ключовите цели в тази насока ще включват насърчаването на по-голяма инициативност и чувство за отговорност чрез по-слабо изразена йерархичност, както и укрепване на отчетността и общественото доверие в прокуратурата като цяло", се посочва в документа. По отношение на ВСС се изтъква, че "България е създала условия за реформа", но този ангажимент сега е необходимо да бъде приложен. "Ще бъде важно също така да се доразвият предприетите мерки за подобряване на надеждността на случайното разпределение на делата и на назначенията", препоръчва се още в доклада. Комисията отчита свършеното за преодоляване на неравномерната натовареност на магистратите, включително и чрез конкурсите за преместване. Но се препоръчва ВСС да се заеме с реформа на съдебната карта на районните съдилища. От Брюксел настояват за ясен график за въвеждането на електронното правосъдие. Като обнадеждаващо е отбелязан факта, че "българските съдии се изказват публично в подкрепа на реформата на съдебната система".

ПРЕПОРЪКИТЕ

Повече правомощия за Инспектората на ВСС

* Реформа на ВСС чрез изменения в закона за съдебната власт
* Повече правомощия на Инспектората към ВСС
* Изграждане на капацитет във ВСС и ИВСС за наблюдение на прилагането и сигурността на новата система за случайно разпределение на делата
* Осигуряване на безпристрастно разследване на корупцията във високите етажи на властта в Софийския градски съд
* Да се приемат измененията на ЗСВ в съответствие с правителствената стратегия за съдебната реформа
* Реформа на съдебната карта на районните съдилища и пълна карта на рационализирането им
* График за прилагане на електронно правосъдие
* ВСС да въведе практики за мотивиране на дисциплинарните си решения
* Нов закон за борба с корупцията
* Да се наблюдава напредъка по дела, свързани с корупция, и да се вземат мерки за преодоляване на проблемите
* Бързо да се отстранят проблемите от правно естество, свързани с компетентността и функциите на ГДБОП
* Изменение на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, за да се позволи по-ефективна работа на комисията за конфискация

От доклада на ЕК

Цветанов смята, че оценките са обективни

Докладът на Европейската комисия е обективен и всяка една критика се възприема като градивна препоръка, която трябва да бъде реализирана в предстоящите месеци. Това коментира зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. "Аз смятам, че не трябва да прехвърляме вината към която и да е друга институция. Всяка една от институциите в България трябва да приеме своята отговорност и съответно тяхната компетентност да могат да си изпълняват ангажиментите и препоръките от ЕК", каза още той. "След като страната ни е приета с дефицит през 2007 г. трябва да възприемаме докладите като градивна препоръка", категоричен бе Цветанов.

Кристалина: Готови са да ни помогнат

Европейската комисия е готова да помогне на България с експерти. Това стана ясно от изявление на еврокомисаря Кристалина Георгиева по повод предложението на главния прокурор да ни бъде предоставена помощ от Европа. "Това е механизъм преди всичко за сътрудничество, а не само за проверка, Комисията е готова да предостави експерти, които да помогнат да бъде свършена тази работа по-бързо и по-успешно. Хубаво е, че от София идват ясни сигнали, че такава помощ е добре дошла", коментира Георгиева. Тя отчете, че предстои много работа по отношение реформите във ВСС, приемането на закон за борба с корупцията, конкретни резултати по делата за корупция по високите етажи и налагането на ефективни присъди.

Според нея докладът отчита напредък в някои области като приетите промени в конституцията, по-прозрачните назначения в съдебната власт и подкрепата на реформите от страна на магистратските организации.

Патриотите и АБВ искат мониторинга да отпадне

Патриотите и АБВ скочиха срещу мониторинговите доклади на ЕК и поискаха спирането им. "Крайно време е да покажем, че не сме малолетни и че няма нужда някой да ни прави доклади. Не може всяка година заради тях да се случват подобни циркове", коментира вчера съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов. Той възропта срещу двойния стандарт на Европа и поиска да види доклад за правосъдието в Италия, мафията, ндрангетата и техните връзки с италианската политика.
За отпадане на доклада се обяви и Георги Кючуков от АБВ. "Той се превърна в един цитатник - цитира се всичко, казано предишните години с моментна снимка на състоянието. От него всяка политическа партия вади цитати срещу опонентите си", каза той.

Соцлидерът Михаил Миков също смята, че докладът се употребява политически, а аргументите в него са взети от медии. "Показва и едно непознаване на процесите във ВСС, т.нар. експерти много често се влияят от някой, който близко до тях", посочи той.

Забележки към Румъния за парламента

Новият доклад хвали развитието на борбата срещу корупцията в Румъния, но също като миналата година критикува парламента за поставянето на спирачки на пътя на правосъдието. В доклада се посочва, че е установен траен напредък в редица области, постигнат най-вече чрез действията, предприети от основните институции в съдебната система и в областта на прозрачността с цел борба срещу корупцията на високо ниво и засилване на професионализма на съдебната система.

Нов закон за Темида през март

Измененията в Закона за съдебната власт ще бъдат внесени бързо - на 10 март, проектът ще е готов, ще бъде одобрен от правителството и ще влезе в Народното събрание. Това обеща министърът на правосъдието Екатерина Захариева. Тя подчерта, че промените в ЗСВ са топ приоритет в момента не само заради промените в конституцията, но и са свързани и с кариерно израстване, проверките за почтеност и електронното правосъдие. Според министъра повечето хора се фокусират върху политическите послания, а "истината е, че в политическите послания в доклада има и доста отчетени позитивни неща, като приемането на актуализираната стратегия за съдебна реформа, приемането на измененията в конституцията и приемането на антикорупционната стратегия". Към оценката на Захариева се присъединиха и още двама членове на правителството, които са пряко засегнати - вицепремиерите Меглена Кунева и Румяна Бъчварова. Те отбелязаха, че мониторинговият доклад е обективен и отчита положителните стъпки, които са предприети в съдебната реформа, борбата с организираната престъпност и борбата с корупцията, но и дава ясни сигнали за очаквани допълните стъпки и по-бързи и целенасочени резултати.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай