САЩ, Франция и Италия гласуваха доверие за предстоящите промени в Конституцията, необходими за прилагането на съдебната реформа. Това стана ясно от конференцията "Върховенството на закона: Съдебната реформа в България и алтернативно решаване на спорове", в която участваха посланиците на САЩ и Франция, вицепремиерът Меглена Кунева, министърът на правосъдието Христо Иванов, председателят на ВКС Лозан Панов, както и представители на съдебната власт, бизнеса и чуждестранни експерти. Тя тече и в момента в СУ "Св. Климент Охридски" и е организира от Американската търговска камара в България, Френско-българската търговска и индустриална камара и Конфиндустрия България
"Окуражена съм от предложената неотдавна програма за съдебна реформа и конституционни промени, които ще бъдат необходими за нейното осъществяване. Надявам се тези предложения да са сигнал за готовност да се поеме истински ангажимент, не само да се приемат законодателни реформи, но и да се приложат в пълна степен така че да има реален напредък". Това заяви посланикът на САЩ у нас Мартин Рийс. Тя изрази надежда да се изгради съдебна реформа, на която може да се има доверие, да бъде неангажирана политически, да не действа избирателно и произволно и при която справедливостта тържествува. Система, за която гражданите вярват, че се използва само за наказание на извършено престъпление, а не за получаване на финансова облага или за разчистване на политически сметки, каза още тя. Наред с това обаче пратеникът на Обама в София насърчи да се осигури пълна ресурсна обезпеченост и истинска независимост от политическо влияние на звеното за борба с корупцията.
На свой ред посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан изрази подкрепа за предстоящата промяна в Конституцията, но както винаги бе болезнено откровен. "Не мисля, че и настоящата конституция пречи по някакъв начин на който и да е съдия да решава по съвест", каза пратеникът на Оланд. Той подчерта, че отправя три препоръки към българските законодатели и уточни, че те са лични и приятелски и не ангажира никой с тях. "Запитайте се за парламентарната квота в назначенията в съдебната система доколко е демократична практиката да назначава и санкционира магистратите. Това води до смесване на власт", посочи дипломатът.
Втората препоръка на посланика е да се позволи на магистратите да избират пряко свои представители във Висшия съдебен съвет (ВСС) така като българските граждани избират пряко своите депутати. Като трета препоръка той призова да се сложи край на командироването на магистратите, тъй като подобна практика създава у тях несигурност за работното им място.
Ксавие Лапер дьо Кабан окуражи българските законодатели да извършат дълбоки реформи и посочи, че благодарение на тях мониторингът, който ЕК упражнява над България в областта на правосъдието и вътрешните работи, ще отпадне по-бързо.
"Италия има доверие в съдебната реформа и борбата с корупцията в България. Предприетият път е верен", каза на свой ред Емануеле Полио, временно управляващ посолството на Италия у нас.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com