Пълен обрат по делото за източване на НОИ

То се точи повече от година и половина

Пълен обрат по делото за източване на НОИ | StandartNews.com

Пълен обрат претърпя делото срещу пловдивския ортопед д-р Георги Кръстев и потъналия вдън земя Стефан Грозев. Двамата са с повдигнати по няколко обвинения за измама с фалшиви болнични, като по този начин са ощетили НОИ с общо 130 000 лева.

Делото се точи повече от година и половина, тъй като Стефан Грозев е в неизвестност от лятото на миналата година. На едно от предишните заседания, на 25 юни 2022 година, мъжът изненадващо напусна съдебната зала, заявявайки, че има пътуване. Тогава адвокатката му Таня Чечкова тръгна след него, но той вече беше напуснал сградата. След демонстрираното неуважение към институцията, съдията по делото моментално конфискува паричната му гаранция и постанови изменение на мярката му за неотклонение в „задържане под стража”. От тогава обаче той все още е в неизвестност и не е задържан. Няма данни и да е напускал страна и да е извършвал задгранични пътувания от 2020 година. Обявен е за общодържавно издирване от 24 октомври 2022 г.

Макар да не е минала една година откакто Грозев се издирва, съдия Атанаска Анастасова реши днешното дело да стартира задочно, без неговото присъствие. Адвокатите на подсъдимите - Чечкова на Грозев и Кутрянски на д-р Кръстев, моментално поискаха производството да бъде прекратено и да бъде изпратено по компетенция на Окръжна прокуратура – София. Според тях са допуснати множество нарушения в обвинителния акт - противоречия, несъответствия, и непълноти. Освен това не е ясно срещу какво точно обвинение трябва да се защитават подсъдимите, липсва описание и на механизма как и кога са присвоени парите. Те поискаха и промяна на правната квалификация на престъпленията, както и на родовата подсъдност на делото.  

Тъй като по закон делото е подсъдно на съда в който район е извършено престъплението, но в случая не може да се определи точното място, защото се касае за няколко престъпления и онлайн преводи, се счита, че делото трябва да се води там, където е завършено досъдебното производство. Когато се касае за няколко обвинения обаче, то се взима мястото, където е извършено най-тежкото престъпление, в случая това е измамата на НОИ, която е със седалище в София.

По тази причина съдът реши да прекрати наказателното производство и да изпрати делото на Окръжна прокуратура - София, тъй като настоящият съд не може да се произнесе. Решението не подлежи на обжалване и процес. Оттук насетне вариантите са два - или софийския съд да се съгласи да гледа делото или да оспори подсъдността. При спор последната дума ще е на ВКС, като има вариант то отново да се върне в Пловдив.

Междувременно Кутрянски поиска изменение на мярката за неотклонение на д-р Кръстев от „парична гаранция” в подписка, или на намаляване на размера, който в момента е 10 000 лева.

Предвид изпращането на Окръжна прокуратура- София обаче, магистратите нямаше как да се произнесат по казуса.

Според настоящия обвинителен акт нанесените щети на НОИ надхвърлят 130 000 лева, припомня trafficnews. Десет служители на фирма "Джи Еф Ти - България" са получили 76 000 лева, а самият управител - 54 000 лева. Законът предвижда от 3 до 15 години лишаване от свобода, отнемане на права, както и изземване на имущество.

Стефан Грозев има повдигнато и второ обвинение за лъжесвидетелстване и съзнателно въздействане върху свидетели в хода на разследването.

Уважаваният пловдивски ортопед д-р Кръстев беше задържан за кратко през лятото на 2020 година, а Грозев през лятото на 2021. След като престоят в ареста на Грозев надхвърли 8 месеца той беше освободен под гаранция, а в последствие изчезна.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай