София. Прокуратурата да изземе сървърите на системата за случайно разпределение на дела и да направи проверка кой кога ги е контролирал. За това настоя съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев. Той поиска и за законодателни промени, които да предотвратят манипулациите в системата.
Повод е докладът на комисията към Висшия съдебен съвет, който по думите на правосъдния министър Христо Иванов дава поводи за съмнения за разпределянето на дела и конкретно това за фалита на КТБ.
По думите на Кънев изводите от доклада са стряскащи.
„В българския съд случайно разпределение на делата няма. Напротив, има ясни данни за нарочно и контролирано разпределение. Имаме конкретни основания да се съмняваме, че случаят с делото за фалита на КТБ е точно такъв", коментира депутатът.
Той допълни, че според данните интернет връзката в Съдебната палата по време на разпределяне на делото е била „перфектна". Проблеми с интернета беше обяснението на Софийския градски съд за забавеното изпращане на протокола от разпределянето до ВСС.
Радан Кънев посочи, че проблем съществува със софтуерната фирма, която поддържа системата, защото тя е вътрешна, работи със затворен код и го съхранява по начин, който не позволява контрол. Кънев цитира софтуерен специалист, според когото „всеки идиот може да манипулира тази система".
"Проблемът не е случаен и не е плод на грешка, а на съзнателно контролиране на процеса на създаване и съхранение на софтуерните кодове от лица, пряко зависими от хората, които имаме основание да подозираме, че съвсем неслучайно разпределят делата", смята Радан Кънев.
По думите му това поставя магистратите в зависимост и дава основания за съмнение, че в българското правосъдие има мафия.
Радан Кънев поиска законодателни промени, с които фирмата да се избира с конкурс, софтуерът да е с отворен код и данните за разпределението на делата да се публикуват в интернет.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com