София. "Главната цел, заради която се заех с поста на служебен министър, е да успеем да завършим работата по стратегията за съдебната реформа", каза министър Христо Иванов пред БНР.
Той съобщи, че във вторник свиква среща с всички неправителствени организации, за да започне дискусия по стратегията.
"Утре се надявам да имам среща с всички неправителствени организации, които са, както били в Гражданския съвет на министъра на правосъдието, така и в Гражданския съвет към ВСС, тоест максимално се надявам инклузивен формат, в който всички, които имат някакво отношение – професионални организации, организации, които дават някакво експертно участие в работата на съдебната система да съберем и да започнем една дискусия.
Аз, разбира се, имам своята гледна точка, тъй като основната причина, поради която ми беше гласувано това доверие от президента беше именно това, че съм застъпвал някакви позиции, имам някакво отношение към съдебната реформа", подчерта министър Христо Иванов.
Министърът на правосъдието заяви, че назначаването му и за вицепремиер за правосъдието, вътрешните работи и отбраната, е "заявка за сериозно структурно отклонение от досегашната практика, в която силното министерство беше МВР, често натоварено с огромни и неособено легитимни и политически функции".
Той обясни, че негов и на отделните министри ангажимент ще е да предприемат конкретни стъпки и да изчистят каквото е възможно по отношение функционирането на службите: "Ще се опитаме да погледнем практиките с проследяването в Интернет, ще анализираме възможностите за по-голяма прозрачност на службите."
Иванов коментира персоналните атаки срещу него, избора на председател на ВКС, назначенията в съдебната власт.
"До известна степен е нормално. Аз мисля, че е функция на медиите в демократичните общества да задават тези въпроси. Желанието ми е колкото може повече да отговоря на фактологичната част от това, което излезе. Аз съм един обикновен гражданин, който рязко прави прехода към публичната сфера. На тази граница е възможно да възникнат въпроси, да се окаже, че има неща, които от моя страна са недоглеждани. Някакси не съм се готвил за министър. Разбира се, има и елемент, който следва от факта, че през последните години в българското общество се натрупа огромен антагонизъм и напрежение. Доста се разкаля публичния терен. Голяма част от нещата, които излизат са по-скоро в спекулативния регистър."
Във връзка с евентуалните заместници на Иванов в Министерството на правосъдието - двамата млади съдии Аглика Адамова и Петко Петков - се появи и коментара, че след като министъра на протеста пое правителството, сега и Съюзът на съдиите ще си има министерство.
По този повод Христо Иванов каза, че иска максимално да тушира употребата на това, че е министър на протеста: "Аз съм изпълнявал гражданския си дълг, участвал съм в множество протести през последните години. След като приключи кратния ми престой като министър, очаквам с нетърпение да се включа в естествената си гражданска роля. В този смисъл е абсурдна тази квалификация. Опитът да се представя протестът като, едва ли не, някаква трайна политическа формация, която има свои министри, е некоректен за мен. Второ – клеймото, че тези мои заместници са свързани със Съюза на съдиите. Това, да се оправдаваме, че имаме съдии, които са активни и не просто си вършат работата добре, но и се ангажират самата общност да се реформира, наистина граничи с абсурда."
"Ние всички очакваме консолидация на съдиите от ВКС около една процедура и в крайна сметка една от кандидатурите да бъде решаващия фактор, който да даде стабилност и легитимност на кандидата, който ще спечели най-накрая", коментира Иванов назначението на председател на Върховния касационен съд.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com