180 подписа стоят под най-важната част от моята реформа. Много е рано да говорим дали тя няма да се случи във вида, в който съм си я представил. Това каза пред Нова телевизия министърът на правосъдието Христо Иванов. По думите му реформирането на прокуратурата е важна част от съдебната реформа.
"Никой никога не е трябвало да си мисли, че ние за едно лято ще изчерпим всички реформи, които трябва да се случат в съдебната власт. Това е 1/3 от държавната власт", обясни министърът. По думите му много е наивно да се мисли, че след 25 години, десетилетия натрупани проблеми, една гореща седмица в парламента и един горещ юли - съдебната власт ще бъде изцяло реформирана.
"Разделението между двете колегии позволява започването на някаква форма", заяви още Христо Иванов. И продължи: "Самият факт, че хора от различни части на политическия спектър застават зад тази реформа, показва, че разбират, че времето се сменя, че трябва по един или друг начин да се излезе от статуквото. Днес ние трябва да кажем, че това е проява на национална отговорност".
Отворихме нова страница
Д-р Даниела Дариткова, председател на здравната комисия в НС
Постигнатият консенсус между партиите е една нова страница в българската политическа действителност. Той категорично дава знак на обществото, че политика трябва да се прави в интересите на гражданите, а не в тясно партийни интереси. Постигна се компромис, който ще позволи наистина да се промени статуквото. Стана ясно, че устойчивите решения за реформи трябва да се правят по пътя на постигане на предварително съгласие. От друга страна, много ясно се разграничиха и партиите в днешния парламент - кои защитават статуквото и кои наистина искат съдебната система да се промени, да се реформира, така че това да даде и сигурност на българските граждани и да увери нашите европейски партньори, че търсим решения, които са в интерес на устойчивото присъствие на България като една стабилна страна, членка на ЕС.
Миков: БСП не влиза в схеми
БСП не влиза в схеми. Моделът на схемите направи така, че хората да не вярват на политиците. Това коментира лидерът на БСП Михаил Миков пред bTV вчера по повод решението на левицата да не подкрепи предлаганите промени в конституцията. Той припомни, че социалистите са казали "не" и на огромния дълг от 16 млрд. лв., и на увеличаването на възрастта за пенсиониране.
"Това не е изолация, това е позиция", обясни Миков. Според него предлаганите конституционни промени са самоцелни. Трябвало е първо да се започне със законите и ако конституцията пречи, тогава да се премине към промяната й.
Хората на Първанов срещу квотите във ВСС
Разпределението на квотите в двете нови камари на ВСС - съдийската и прокурорската, е нещо, което ще се решава на второ гласуване. И ние ще бъдем против. Това обяви вчера председателят на ПГ на АБВ проф. Борислав Борисов в интервю за агенция ПИК. Той заяви, че депутатите на АБВ няма да подкрепят разписаните квоти в консенсусния вариант за промени в конституцията.
Подписът ми под проекта е символичен знак, който означава, че ние не искаме да сме хората, които спират реформата, обясни още проф. Борисов. Но допълни, че вариантът, който АБВ подкрепят, е бил прокурорската квота в отношение 6:5 в полза на професионалистите за сметка на избраните от парламента. Това е нашето искане, отсече проф. Борисов. В последния вариант отношението остава 6:6 и ние не сме съгласни, защото политическата квота ще има по-голямо въздействие, заключи той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com