Адвокати прогнозират, че бившият вицепремиер ще остане най-много с условна присъда
София. Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов получи вчера глътка въздух от правосъдието. В 9,30 ч той се изправи за пореден път в съдебната зала. Този път по последното от делата срещу него - за незаконното подслушване от т. нар. кечъри на вътрешното ведомство.
Заседанието обаче бе отложено. Формалната причина бе, че един от бившите директори на службата за следене и подслушване (СДОТО) - Цветан Иванов, бе на хемодиализа вчера.
В делото, което трябваше да тръгне вчера, Цветанов е обвинен, че не е разписал правила за работа в разформированата служба СДОТО. Това, което пък е довело до безконтролно следене и подслушване. Подсъдими с него са трима бивши директори на вече несъществуващата Специализирана дирекция "Оперативно-технически операции".
През отминалата седмица Цветанов изпита на собствен гръб двете лица на Темида.
В понеделник беше оправдан по делото за длъжностно присвояване. Става въпрос за парите, които според прокуратурата той неправомерно е разпоредил да бъдат изплатени на бившия търновски антимафиот Орлин Тодоров при пенсионирането му.
Тогава ухилен до уши Цветанов заяви, че вярва в справедливото българско пръвосъдие.
Около 80 часа по-късно, в четвъртък обаче, бившият вицепремиер и лидер на ГЕРБ обърна мнението си на 180 градуса.
"Нали знаете много добре какво се случва в държавата? Това нормално ли е", бяха първите думи на Цветанов, след като чу присъдата на съдията Тони Гецов - 4 години ефективен затвор при първоначален общ режим. Според магистратите ексминистърът заслужава да търка наровете заради отказа му да разреши използването на СРС-та, разпоредени от съда.
"Всъщност дойдохме насам доста песимистично настроени за ефективността на българския съд", добави ошашавеният Цветанов. Явно той никога не е и допускал, че ще чуе думата затвор за себе си. Особено след като прокурорът Калоян Атанасов поиска условна присъда от 3 години.
Шокиращата присъда зад решетките отново е заради Орлин Тодоров. От хиляди разрешения, които е дал за подслушване, Цветанов е отказал само на два пъти - през август и септември 2009 г. На двата документа е написал резолюция "Не!!!", която изрично подчертал. Става дума за разпореждане на председателя на Великотърновския окръжен съд, който разрешава поисканото от прокуратурата използване на специални разузнавателни средства срещу Орлин Тодоров и двама негови съучастници.
В мотивите си съдията изтъкна две тези, които са основни за ефективната присъда. На първо място - Цветанов не е имал правото да отказва подслушването, още повече, че то е разпоредено от съд. Гетов цитира и принципа, въведен от един от френските хуманисти - Монтескьо, за разделение на властите. В качеството си на вътрешен министър и вицепремиер деянието на Цветанов представлява акт с висока степен на обществена опасност именно заради облечения с много власт държавен служител.
Адвокатът на вицелидера на ГЕРБ Менко Менков обаче контрира, че присъдата е написана много преди да я прочете в съдебната зала. Германският адвокат на Цветанов Ханс-Петер Ул наля масло в огъня с версията, че бил получил информация пък от достоверен източник преди няколко дни, че имало натиск от Европа Цветанов да бъде осъден. Той обаче не назова име и обвинението остана да виси във въздуха.
След вчерашния черен четвъртък за Цветанов българските министри трябва внимателно да се съветват с юристите си, когато решават да подпишат или не документи за изразходване на финансови средства от бюджета, европари или заповеди след решение на съда.
Ефективната присъда на Цветанов е прецедент, който вероятно ще доведе до повече дисциплина и ще спре "преяждането с власт", смятат експерти.
Много от адвокатите по наказателно право обаче са на мнение, че затвор заради неподписаните разрешения за подслушване е прекалено тежка присъда, която няма да издържи на по-висока инстанция.
Според адвокатите основни принципи в няколко закона са обвързваната компетентност и оперативна самостоятелност на държавните служители. "Това са основни правила в правото. Разпореждането на съдията идва вследствие на искане на МВР и прокуратура, но министърът е този, който решава дали е целесъобразно подслушването да бъде извършено точно в този момент, или въобще да бъде направено. Защото, например, може да реши, че има свидетел, който разкрива същите факти, както би трябвало да докаже използването на СРС", казват юристи. "В този смисъл не би било изненада, ако следващият съдебен състав на следващата инстанция в Апелативния съд оправдае Цветанов или наложи условна присъда", смятат капацитети в правото.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com