Вече има сигнали в прокуратурата за изборни нарушения, изненадващо съобщи днес главният прокурор Иван Гешев.
Той предупреди, че и за тези избори няма да има съвместен щаб с Министерството на вътрешните работи, въпреки че има такова изискване. Гешев припомни казаното от служебния вътрешен министър Иван Демерджиев, че няма нужда от обща заповед за подобен щаб. Една такава заповед показва кой за какво е отговорен, но ще работим както се налага, заяви главният прокурор.
Той допълни, че такъв щаб е направен с ДАНС и за него няма значение дали има заповед за общ щаб, но е важно да има взаимодействие между институциите, за да се предотвратят нередности при изборите.
Иван Гешев обясни, че не е запознат с искането на служебния министър на правосъдието Крум Зарков към Конституционния съд за задължително тълкуване на осъществявания от главния прокурор „надзор на законност“.
"Това, което мога да кажа е, че това искане не почива на легални основания. Видимо не се прави разграничение между „надзор на законност“, който осъществява главният прокурор върху прокурорите, и „надзор на законност“, който могат да осъществяват останалите прокурори. Принципът на разделение на властите предполага и контрол върху властите. Това е част от демократичната държава", каза Гешев.
По повод катастрофата миналата вечер край София, при която има осем ранени и един загинал, има данни че шофьорът, предизвикал инцидента, е употребил сериозни количества алкохол, посочи Гешев. Той отчете ръст на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотици в стотици пъти. Според Гешев този проблем е много сериозен и липсва единна политика на държавата.
Не е работа на неправителствена организация да иззема инициативата и да движи и координира държавните институции, смята главният прокурор. Тъжно е, че държавата не си върши работата, посочи той. По думите му „даваме жертви като един локален конфликт“.
Главният прокурор изрази мнение, че трябват и законодателни промени. Според него когато става въпрос за управление на моторно превозно средство след употреба на алкохол и наркотици, от което е последвало пътнотранспортно произшествие със смърт и тежки телесни повреди, подобно деяние трябва да се квалифицира като умишлено престъпление и да се наказва с по-високо наказание.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com