Далаверата през посредник и с договор за наем във Франция на десеторна цена
По три схеми е бил източван Фондът за лечение на деца в чужбина, обявиха разследващите днес. Начело в схемите е бил директорът на фонда Павел Александров и 7 от подчинените му. Това на практика е целият екип на институцията, обясниха от държавното обвинение. Всичките са родом от град Долни Дъбник, познават се от доста време и са си имали доверие. Петима са с обвинение за организирана престъпна група. Александров бе пуснат на свобода срещу 20 000 лева гаранция. Четирима също са с гаранции - съответно един с 15 000 лева, двама с по 5000 лева и един с мярка "подписка". Останалите трима са станали свидетели на прокуратурата и нямат обвинения.
Наем на жилище
Според държавното обвинение Павел Александров сключил договор за наем с българката Мария Мунош, в чийто апартамент били настанявани деца, изпратени на лечение във Франция. Според разследващите наемът бил на десетократно по-високо цена от предлаганата от клиниките, които извършват самото лечение. Случаят е от 2013 г., когато тогавашният здравен министър Таня Андреева използва, за да освободи Павел Александров като шеф на фонда. Той е върнат на работа от Мирослав Ненков.
Посредник
Александров и групата му намерили посредник, който осигурявал транспорта и логистиката при лечение на деца в Турция. За услугата взимал 250 000 лева годишно, като сумите били отчитани като дадени за лечение. И този случай е от 2013 г.
Болница в България
Според прокуратурата имало възможност директорът на фонда да взима решения за лечение без одобрението на обществения съвет, но трябвало мнение на външен експерт. Фондът имал договор с близо 90 експерта. Две трети от общо 500 становища обаче били дадени от трима лекари. Те винаги смятали, че децата трябва да се лекуват в лечебните заведения, в които работят. Стана ясно, че действително имало такава практика и процедура - да се взимат решения без обществения съвет. Стана ясно и още нещо - че няма въведено изискване експертите да се избират на случаен принцип.
От специализираната прокуратура уточниха днес, че акцията е била вследствие на доклад на Инспектората на Министерството на здравеопазването, в който имало набелязани десетки нарушения и злоупотреби, някои, свързани с транспортиране и настаняване на болни деца в клиники във Франция и Турция. Същият доклад е бил изпратен на Софийската градската прокуратура на 6 април 2016 г. от министъра на здравеопазването Петър Москов. След проверка СГП е отказала да образува досъдебно производство. Москов е обжалвал прокурорското постановление пред Софийската апелативна прокуратура и предстои произнасяне на горестоящ прокурор.
16 500 евро, скъпи швейцарски часовници, два от които златни, както и един ролекс, са открити при претърсванията в дома и сейф в офиса на Павел Александров. Освен това са намерени десетки юбилейни монети, издадени от БНБ със сертификати. "Събрани са доказателства за корупционни практики", заяви Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор Сотир Цацаров. Според нея има и доказателства за организирана престъпна група, която извършвала длъжностни престъпления.
Борисов: Службите да избродират доказателства
Премиерът Бойко Борисов изрази надежда, че ще бъдат събрани такива доказателства за престъпленията във Фонда за лечение на деца в чужбина, които да издържат в съда. "За мен е важно, че тези, които са си позволявали да правят нередни неща и се надявам това да бъде доказано в съда, ще си понесат отговорността. Ако се събрали веществените доказателства такива, каквито твърдят пред мен, че са събрали, пред специализирания съд те ще издържат. Аз съм от хората, които искат много бързо да се случват нещата, но за да има успехи в съда и да има осъдени и наказани, трябва службите да избродират това, което правят. За това се наложи по-дълго да се използват СРС-та и свидетелски показания, за да могат да си свършат по-добре работата", коментира Борисов по повод твърденията, че сигналът на здравния министър Петър Москов е бил подаден отдавна, още миналата година. Премиерът призна, че е имало известно забавяне на реализацията, но то се е наложило, от една страна, заради протестите на лекарите, а от друга - чакало се моментът, в който корупционните практики ще бъдат документирани.
"Не разбирам колегите, които се изказват за това, че не се бързало да се провеждат акции. Години наред се прибързваше и накрая резултатите са оправдани", коментира още Борисов. А на въпрос защо акцията се проведе в деня, в който общественият съвет трябваше да вземе решение на лечението на 43 деца, той отсече: "Службите решават кога да проведат акцията." Борисов увери, че парите, които правителството трябва да отпусне за лечението на децата, са преведени и още днес новият директор ще свика заседание за вземане на решения кои случи да се подпомогнат.
Родители се изправиха срещу тромавата система
Родители, недоволни от тромавите административни процедури по одобряването на лечението на болните им деца, се събраха днес на протест. Около 30 души се събраха пред сградата на Националния център за обществено здраве, в която се помещава Фондът за лечение на деца. Повечето от тях се въздържаха от оценки за арестите на шефа на Фонда Павел Александров и подчинените му. Недоволството бе по-скоро срещу тромавата система на Фонда, която бави лечението на деца в чужбина. Протестът бе организиран от близките и приятелите на родителите на бебе Дилян от Русе, което има тумор на гръбначния стълб, но заради административни проблеми все още не може да замине да се лекува, макар парите за неговото лечение вече да са осигурени. Недоволните родители настояха за спешна среща с новия директор на Фонда проф. Владимир Пилософ, който е и председател на педиатричната асоциация у нас.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com