Според съдиите имението "Саръгьол" не е придобито по давност от Фердинанд и Борис Трети
Втори "царско" дело стигна до решение от Върховния касационен съд. През 2012 г. ВКС постанови, че дворецът "Кричим" е държавна собственост. В четвъртък тричленен състав отсъди същото и за двореца "Саръгьол". Държавата обаче ще влезе във владение, след като плати на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок обезщетение за направените подобрения през последните 13 години и съдебни разноски общо за 13 583,99 лв.
Царското семейство и държавата водят спор за още няколко имота. Все още окончателно не са приключили делата за "Царска Бистрица", "Ситняково" и "Врана", както и за над 16 000 дка гори в Рила.
Близо 13-те бона, които трябва да получат Симеон и Мария-Луиза, са за направения ремонт на покривите, дървената обшивка на сградите, дюшемето, ВиК инсталация и за монтиране на слънчеви колектори. Държавата ще плати и 323,99 лв. на двамата за съдебни разноски.
Сакскобургготски и сестра му няма как да наследят имота, тъй като и цар Фердинанд, и цар Борис III, не са го придобили по давност, се казва в мотивите към решението. Двамата монарси са владели "Саръгьол"по-малко от 20-те години, които се изискват по отменения Закон за давността, за да придобият собственост. Освен това абдикацията на Фердинанд през 1918 г.
не е основание Борис III да наследи имотите от баща си
смятат съдиите. Според магистратите решението на Конституционния съд от 1998 г. , с което беше отменен Законът за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис III и техните наследници от 1947 г., не възстановява положението отпреди приемането на противоконституционния закон. Без парламентът да приеме специален закон за царската реституция,
съдът не може да признае правото на собственост
на Симеон и Мария-Луиза, обяснява ВКС. В мотивите се отбелязва, че държавата не е изпълнила задължението си да приеме закон, с който да уреди последиците от обявяването за противоконституционен на закона за национализацията на царските имоти, а е предявила иск за собственост, знаейки, че без такъв закон той ще бъде уважен. Сега въпросът е дали Сакскобургготски и сестра му могат да получат обезщетение за неприетия закон.
Според Върховния съд лицата, на които държавата е предала недвижим имот като техен собствен, включително чрез реституция, не й дължат обезщетение за неоснователно ползване на имота по Закона за собствеността, щом към момента на предаване на владението не са знаели за липсата на основание за това.
Земята, върху която е построена резиденцията, изначално е била държавна по силата на действалите тогава закони за горите и сградите са станали държавна собственост. По принцип "би могло да се приеме", че "Саръгьол" е вдигнат с лични средства на цар Фердинанд. Предишните две инстанции, които постановиха безусловно предаване на имота и не признаха правото на Сакскобургготски и сестра му на обезщетение за подобренията. А Софийският апелативен съд ги бе осъдил те да платят на държавата по 8450 лв обезщетение за неправомерното ползване на имота от 30 май 2006 г. до 30 май 2011 г.
Ловният дом "Саръгьол" има централна сграда с 14 стаи, кухня и столова - общо 454 кв. м. Другата сграда е от 142 кв. м, конюшня и караулно помещение, построени върху обща площ от 2597 кв. м. Имението е построено от 1912 до 1914 година по заповед на цар Фердинанд в рилската гора край Боровец.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com