Стратегическа среща на високо ниво между България и Турция в Анталия.
Отношенията между България и Турция, които са приятелски и партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните ни, но и на външните европейски граници по начин, който е за пример в европейския контекст.
Това заяви министър-председателят Росен Желязков на срещата си с турския президент Реджеп Ердоган. Двамата разговаряха в Анталия, където се провежда Четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум.
Желязков изтъкна отличното взаимодействие между България и Турция като ключово в борбата с нелегалната миграция и опазването на общата граница, която е също една от външните граници на ЕС. Министър-председателят изрази увереност, че сътрудничеството по тази значима тема ще продължи и занапред.
Желязков специално акцентира върху надграждането на ГКПП „Капитан Андреево“, който е най-големият граничен пункт в света с оглед на огромния обем тежкотоварен трафик, минаващ ежедневно през него. Министър-председателят посочи като приоритет разширяването на капацитета и пропускливостта на пункта, което ще повиши икономическите ползи и за двете страни. Желязков изтъкна също значението на развитието и на други важни гранични точки като Лесово и Малко Търново.
Сигурността на Черноморския регион също беше във фокуса на срещата им. Българският министър-председател открои добрата координация при създаването на Оперативната група за противоминни мерки в Черно море.
Премиерът Росен Желязков посочи, че Турция е не само съсед на България, но и съюзник в НАТО и значим партньор в области като търговия и инвестиции, транспорт, енергетика, туризъм, борба с тероризма и с организираната престъпност. Желязков беше категоричен, че задълбочаването на икономическото сътрудничество и търговските отношения е важно и за двете страни.
Министър-председателят отправи и предложение за сътрудничество между България и Турция в инициативи, свързани със следвоенното възстановяване на Украйна. Като други перспективни области на успешно взаимодействие премиерът Желязков посочи иновациите, цифровата инфраструктура, зелените технологии и нисковъглеродните енергийни технологии, предаде Нова тв.
По време на срещата президентът Ердоган заяви, че ще продължат усилията за диверсифициране и задълбочаване на сътрудничеството между Турция и България в много области, особено в отбранителната промишленост и енергетиката.
Ердоган заяви, че е важно солидарността между Турция и България да продължи в борбата срещу тероризма и че се очакват стъпки от България.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com