Благодаря на България за усилията, които полагате за защита на външната граница на съюза, независимо, че не сте член на Шенген, каза председателят на Съвета на вътрешните министри на Европейския съюз Жан Аселборн след изказването на българския вътрешен министър Румяна Бъчварова в първата сесия от дневния ред на Съвета по темата за укрепване защитата и ефективното управление на външните граници на ЕС.
„Бихме искали присъединяването на България и Румъния към Шенген да се отчита, когато се обсъждат и планират координирани и солидарни дейности в областта на управлението на външните граници. Присъединяването ни към Шенген вече е въпрос на сигурността на целия Европейски съюз", това подчерта вътрешният министър, като поясни, че само така ще е завършена концепцията за гарантиране на сигурността на ЕС.
В изказването си пред своите колеги, министър Бъчварова поясни, че управлението на външните граници е пряко свързано с най-актуалните предизвикателства пред ЕС, свързани с миграционните процеси. Това изисква координиран, солидарен и колективен отговор от всички-държави членки.
По думите на министър Бъчварова, въпреки че настоящата ситуация е предизвикателство пред целия ЕС, най-засегнати са държавите-членки на предна линия, включително България, които отговарят и за сигурността на външните граници на Съюза. Ето защо е необходима проява на солидарност именно към тези държави. Трябва да се намери правилния баланс между колективните действия и националния суверенитет при граничното управление, каза още министър Бъчварова.
България не може да допринесе пълноценно към общите усилия в тази насока, тъй като все още не е част от шенгенското семейство. Вътрешният министър подчерта, че липсата на пълен достъп до някои визови и шенгенските информационни системи ограничава възможността на страната ни още по-успешно да противодейства на контрабандата и трафика на хора, въпреки наличния капацитет и готовност от страна на България за справянето с този все по-значим за цяла Европа проблем. Вътрешният министър обясни, че „с присъединяването ни към Шенген и използването на целия инструментариум на шенгенското законодателство ще допринесем и за по-всеобхватна превенция - проверки при издаване на шенгенски визи, недопускане на чужди граждани с въведена забрана в шенгенската информационна система да влязат в шенгенското пространство.
Същевременно, откакто е държава-член на ЕС, България осигурява високо ниво на защита за външните граници на ЕС, като полага необходимите усилия, въпреки ограничения достъп до такива системи, и ограничените ресурси, подчерта още вътрешният министър по време на първото си изказване за деня.
Заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи продължава. Следват сесиите, посветени на политиката на ЕС по връщане на нелегални мигранти, визовата политика и борбата с тероризма и полицейското сътрудничество.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com