Зеленски дава старт на парламента. Митрофанова гори

И посланикът на Беларус аут от пленарна зала

Зеленски дава старт на парламента. Митрофанова гори | StandartNews.com

Скандалът между политическите сили в 48-я парламент, който се разгоря заради настояването на 4 от тях руският посланик Елеонора Митрофанова да не бъде канена на тържественото му откриване, удари и по посланика на Беларус Александър Лукашевич.

След повторната среща на представители на парламентарните партии и коалиции на фаталния 13 октомври позициите им се разделиха още по-категорично в съотношение 4:2:1, а след нея под ударите на нежеланите гости на събитието най-ненадейно се озова и посланикът на Беларус, както стана ясно от изявленията след продължилите около 40 минути разговори.Причината за сблъсъка е константната тема на цялата предизборна кампания за войната в Украйна, ролята на Русия и позицията на България в подкрепа на Киев, включително и с оръжие, както и осъждане на действията на Москва и санкции срещу нея.

В споровете твърдо и окончателно надделяха представителите на ГЕРБ-СДС, ПП, ДПС и ДБ – непреклонни противници на присъствието на Митрофанова в НС на 19 октомври, когато парламентът ще отвори врати, а депутатите ще се закълнат.

Също толкова твърдо и също толкова окончателно против неглижирането на Митрофанова и колегата й от Беларус застанаха БСП и „Възраждане“. От партията на Стефан Янев успяха да заемат уклончива позиция дори по тази уж непредполагаща неясен отговор тема.„Мнозинството от политическите партии в 48-ото Народно събрание подкрепиха нашето възражение и Митрофанова, и посланикът на Беларус да не бъдат поканени на тържественото заседание на новия парламент", възвести гордо Надежда Йорданова от ДБ, по чието искане се проведе втората среща за поканата към Митрофанова в НС.

Оказа се обаче, че каквото и мнозинство да подкрепя това решение, то изобщо няма силата на такова, тъй като хората, които го вземат може да са избрани като депутати, само че все още нямат функциите на такива. Затова горещият картоф бе запратен право в ръцете на клетата парламентарна администрация, както обясни и Десислава Атанасова от ГЕРБ. Тя изненадващо се появи с лидера на СДС Румен Христов след срещата, който не бе забелязан на влизане, и заяви: "Считаме, че това ще е правилното решение, което ще вземе администрацията, защото формално все още нямаме право на заседателен глас, но всички имаме право на политическа позиция".

Елиминирането на Митрофанова и белоруския посланик от тържественото заседание получи подкрепата и на Станислав Анастасов от ДПС с недвусмисленото: „Посланикът на Руската федерация не трябва да бъде канен. Това е решение на Европейската служба за външна дейност след агресията на Руската федерация към Украйна". Предшествано от позицията на съпартиеца му Хамид Хамид. „Няма място г-жа Митрофанова на заседанието другата седмица“, отсече Хамид. „Нашето място е в пленарната зала, а не на Митрофанова“, обяви и представителят на ПП Андрей Гюров.

Репликата му дойде като част от конкурентната борба за поканата към Митрофанова между ПП и ГЕРБ, която двете партии водят още от предишния ден – 12 октомври. Това обаче не беше разкрито пред медиите от представителите им след първата им среща, а от човек на „Възраждане“. А за горещата тема за пръв път открито заговори Десислава Атанасова от ГЕРБ от телевизионния екран. Последвана от политически палавия Настимир Ананиев от ПП, който нахока ГЕРБ, че си мълчали по време на първата им среща по темата.

ГЕРБ отвърна със саблен удар и моментално разпространи декларация, че ако руският  посланик дойде в парламента на 19 октомври, депутатите й няма да влязат в залата.Което на свой ред хвърли в тежки кахъри представителите на единия от поддръжниците на поканата за Митрофанова в НС – човекът на БСП и острие на лидерката й Георги Свиленски. Но обектът им се оказа не руския посланик, нито белоруския, а депутата от ДПС Вежди Рашидов, който по традиция като най-възрастен трябва да удари първия звънец за старта на 48-ия парламент. „Единствено съм притеснен за г-н Вежди Рашидов като най-възрастен народен представител дали ще дойде да открие НС, ако г-жа Митрофанова не присъства“, пошегува се по специфичния си начин Свиленски.

И се запъна, че Митрофанова трябва да бъде поканена на тържественото заседание на НС, както и всички останали посланици, като също метна горещия картоф в градината на парламентарната администрация.Петър Петров от „Възраждане“ защити същата теза по типичния за партията му безапелационен начин: „Ние сме за това да се спазват правилата и общоприетия протокол, не искаме да влизаме в политически пиар. Държавата има много по-важни проблеми за решаване“.

„В крайна сметка има протокол на външно министерство, който се спазва. Има цяла дирекция, която е във външно министерство за държавния протокол. Поканата към Митрофанова не е персонална. Тя е до целия дипломатически корпус“, изсули се майсторски Георги Самандов от „Български възход“.  Допълнен от колегата си от коалицията Румен Йончев, който го обърна на казуистика: „Не може Митрофанова да се превръща в главен герой на първото заседание на парламента“. Но не обясни дали може или не може да присъства в парламента според политическата му сила.

В крайна сметка май стана ясно, че Митрофанова и Лукашевич няма да бъдат канени на тържественото заседание на НС на 19 октомври, пък макар и от парламентарната администрация. А още преди да се заглъхнали политическите коментари по тази тема ГЕРБ нанесоха втори саблен удар, внасяйки писмено предложение до главния секретар на НС президентът на Украйна Володимир Зеленски да получи покана за видеообръщение към родните депутати в деня на клетвата им. И взеха една точка преднина пред ПП кой е по-, по-, най-евроатлантик.

До старта на 48-о Народно събрание остават 5 дни.

To be continued.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай