София. Заместник-министърът на отбраната Иван Иванов участва днес, 11 септември, в единадесетата международна конференция „Сигурността в Югоизточна Европа - в търсене на интелигентни решения" в Интер Експо Център, София. Форумът се откри от президента на Република България и върховен главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев. В словото си при откриването той апелира да започне работа по бюджета на Министерството на отбраната за 2014 г., както и на другите институции в сектор "Сигурност".
„Нека си даваме сметка, че не само в България, но и в другите страни-членки на НАТО и Европейския съюз високите бюджети в сектора могат да дават дългосрочен успех за гарантиране сигурността на нацията и на европейските граждани", заяви Росен Плевнелиев и допълни, че „именно затова трябва да се върнем към вече приетите решения в Бялата книга за отбраната и да се осигури необходимото финансиране на Въоръжените сили - не по-малко от 1,5 % от Брутния вътрешен продукт на държавата, за да може те да изграждат способности в интерес на нацията".
Заместник-министърът на отбраната Иван Иванов изнесе доклад в общата пленарна сесия на конференцията на тема „За необходимостта от интелигентни подходи и решения в отбраната".
"За повечето съюзници в НАТО и държавите-членки в Европейския съюз не е лесно да оборудват адекватно въоръжените си сили. Затова и очаквано, на срещата на държавните и правителствените ръководители на Северноатлантическия съюз, която се проведе в Чикаго през миналата година, бяха приети решения, които да гарантират, че Алиансът ще е способен да се справи с изпитанията, пред които е изправен, включително чрез реализирането на нови проекти и програми, целящи развитието на многонационални и колективни способности", каза заместник-министър Иванов.
Той разясни, че "инициативата „Интелигентна отбрана" цели развитието на ключови високотехнологични способности, гарантиращи запазването на преимуществото пред евентуални бъдещи противници. Чрез трите си концептуални компонента - приоритизация, специализация и многонационално сътрудничество, инициативата предлага нови начини за изграждане и развитие на способности, които страните не могат да си позволят да развиват индивидуално", допълни заместник-министър Иванов.
Той изтъкна българския принос и участие в реализирането на инициативата за интелигентна отбрана. "България участва в няколко многонационални инициативи, далеч преди официално да се роди идеята за Интелигентна отбрана. Такива са Програмата за стратегически въздушни превози, Програмата за Съюзно земно наблюдение и Многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа. България е сред създателите на Група от държави, експлоатиращи самолети С-27J „Спартан", посочи заместник-министър Иванов.
"В съответствие с плановете и ресурсните си възможности България заяви интерес към общо 15 проекта, 6 от които са измежду първоначално одобрените в Чикаго 22 проекта. В дългосрочен период и във връзка с изпълнението на възложените Цели за способности 2013, които страната ни трябва да развива, Министерството на отбраната разглежда перспективите за участие в поне още 15 многонационални проекта с участието и на други наши съюзници от НАТО", каза в допълнение заместник-министър Иванов.
В доклада си той информира и за участието на България в инициативата на Европейския съюз "Обединяване и споделяне", както и в редица регионални проекти. "По подобие на инициативата на НАТО за "интелигентна отбрана", но малко по-рано, през 2008 г., беше поставено началото на инициатива на ЕС за „Обединяване и споделяне" в областта на способностите и в подкрепа на Общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО). Разработената от Европейската агенция по отбрана (ЕАО) обща рамка на инициативата и пътна карта за нейното реализиране бяха одобрени миналата година от министрите на отбраната от страните-членки", отбеляза заместник-министър Иванов.
Той заяви още, че в "България е за гарантиран и улеснен достъп до колективни и многонационално притежавани способности. Нашите аргументи са за прилагане на фундаменталния принцип, на базата на който е създадена и функционира НАТО – принципа за солидарност и споделянето на отговорността и тежестите между съюзниците."
Той подчерта, че преместването на стратегическия фокус и вниманието на САЩ към Азия и Тихия океан поставят Европа в нова ситуация. Заместник-министър Иванов допълни, че това не е единствената причина за необходимостта от преосмисляне на европейските виждания по въпросите на сигурността и отбраната. "Неприемливо висок е вече рискът от задълбочаващата се зависимост на Европа от военния потенциал на САЩ. Тук се имат предвид не само високотехнологичните и скъпоструващи способности, които могат да бъдат предоставени единствено от САЩ. Затова в бъдеще от европейските държави-членки в НАТО ще се изисква да разполагат със способности за пълния спектър от военни операции. Това може да стане единствено чрез обединяване на усилията на европейските съюзници. Именно това прави наложително реализирането на инициативата за интелигентна отбрана. От Европа не се иска да харчи повече за отбрана, иска се да го прави по-добре", заяви заместник-министър Иван Иванов.
"Реализирането на интелигентната отбрана обаче означава и предприемането на трудни стъпки. Тя означава нова култура на сътрудничество и промяна в подходите на НАТО и съюзниците в период на продължаваща икономическа стагнация. Затова е необходимо ново стратегическо мислене и дългосрочен политически ангажимент", посочи в заключение заместник-министър Иванов.
На конференцията „Сигурността в Югоизточна Европа - в търсене на интелигентни решения" присъстваха още официални лица, временно управляващият посолството на Република Литва Н. Пр. Дарюс Гайдис, заместник-ръководителят на мисията на САЩ Браян Далтън, преподаватели от висшите учебни заведения в страната, представители на неправителствени организации, бизнеса и научната общност.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com