София. „Министерството на регионалното развитие ще сезира прокуратурата с искане да протестира издадените разрешения за строеж поради наличие на тежки пороци при тяхното издаване, водещи до нищожност". Това заяви служебният вицепремиер по икономическата политика и министър на регионалното развитие и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева по време на срещата си с представители на сдружение „Да запазим Корал".
Оказва се, че през 2010 г. регионалното министерство „пропуснало" да оспори в съда разрешенията за строителство на плажа „Корал" заради невнесена държавна такса от 20 лв. Когато МРРБ завежда делата, за държавните имоти отговаря именно Захариева.
Разрешенията са издадени и презаверявани без актовете, които се изискват по Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие. Решенията за преценка на необходимостта от ОВОС са издавани в периода 2004-2006 г. и са изгубили своето правно действие, тъй като съгласно Закона за опазване на околната среда срокът им е 5-годишен, предаде Нова ТВ.
Освен това, липсват и оценки за съвместимост по ЗБР. Липсата на тези документи е основание за спиране на строежите от ДНСК, респективно – кмета на общината.
„Докато законът е нарушен ние ще действаме срещу нарушителите и ще спираме намеренията за застрояване", каза тя и напомни, че проблемът с плажа "Корал" датира от периода 2004-2006 г., когато принципал на плажа като изключителна държавна собственост, преди приемането на ЗУЧК, е бил областният управител на Бургас. В това си качество той е следвало да обжалва одобрените застроителни планове, с които е допуснато застрояването в съседните на плажа имоти.
„Липсата на кадастър и точно местоположение на дюните доведе до застрояването и унищожаването на природата през годините назад", напомни Захариева.
Към днешна дата няма актуализирани специализирани карти и регистри за 39 плажа с дюни по Черноморието.
Захариева се обяви и за разделяне на плажовете по категории, за да са информирани туристите, кой плаж какви условия предлага.
Според нея добра мярка би било и обособяването на „зелени плажове", какъвто може да е „Корал". При отдаването на концесия за такива плажове могат да залегнат изисквания за ограничаване на броя на преместваемите обекти, шезлонгите и чадърите, за да се осигури повече свободна площ. Много туристи предпочитат почивка на тихи кътчета, без шумни спортни и атракционни съоръжения и да виждат около себе си повече природни материали вместо бетон.
Тя се ангажира и с проверка за това как общините изразходват постъпващите при тях приходи от концесионната и наемната цена върху плажовете в размер 50 на сто. По закон тези суми могат да се изразходват само за подобряване състоянието на морските плажове, например благоустрояване на прилежащите територии, осигуряване на транспортни връзки с местни пътища.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com