Визитата на Борисов в Босна и Херцеговина (ОБЗОР)

Визитата на Борисов в Босна и Херцеговина (ОБЗОР) | StandartNews.com

 

Държавите от Балканите трябва сами да решат проблемите помежду си, ако искат да намерят своето място в Европейския съюз. Задължително условие за това е никой да не се връща към раните от миналото, а да се гледа напред. Отговорността за това носят политическите елити, които имат уникален шанс в момента.
Тази теза изложи при визитата си в Сараево българският премиер Бойко Борисов, който беше приет радушно като лидера, чиято дума се чува в Брюксел. Управляващите в Босна и Херцеговина не крият, че виждат в Борисов своя адвокат, който може да им отвори вратата към ЕС. Засега първата цел на страната, преживяла тригодишна кървава вътрешна война между бошняци, хървати и сърби, е да получи статут на кандидат за член на Евросъюза. 
Очакванията са това да стане през първите 6 месеца на 2018 г., когато България е председател на Съвета на ЕС, откровено заяви в Сараево премиерът на Босна и Херцеговина Денис Звиздич, който нарече Борисов свой голям приятел. В разговора между двамата Звездич заявил, че е най-добре всички държави от Балканите да влязат в ЕС като колективен член, а не една по една.
„С Брекзит и напускането на Великобритания, българското председателство, следвано от това на Австрия и Румъния, имаме историческия шанс Балканите, най-хубавата част от Европа да се присъединят към ЕС“, оптимистично обяви Борисов. И веднага обясни, че никак няма да е лесно. „Това трябва да стане с цената на политически жертви. Присъединяването на страните от Балканите към ЕС трябва да включва и Сърбия, и Черна гора, и Македония, и Албания, и Босна и Херцеговина. Имаме редкия шанс да го започнем, но ако се вглеждаме в миналото ще го провалим. Между всяка от тези държави има по един проблем, който е камъче в обувката и политиците от тези страни трябва да го решат, не да разчитат, че ще влязат в ЕС и проблемът изведнъж ще изчезне“, каза още Борисов.
Той постави и срок, в който изброените държави трябва да изчистят търканията помежду си. 
Според Борисов още на съвета на ЕС с лидерите от Западните Балкани в София на 17 май догодина държавите трябва да отидат с решено "домашно" за всички проблеми. Борисов увери домакина си, че  германският канцлер Ангела Меркел и еврокомисарят Федерика Могерини са наясно, че Балканите трябва да са в ЕС. "Но трябва всичките шест страни да сте еднакво убедени. Имаме редкия шанс като време да успеем, не бива да се изпуска моментът. На Балканите все се правим на много велики, ама нямаме пътища и искаме пари. Трябва работа, работа", обясни Борисов. 
Звиздич: При нас няма радикален ислям
Босна и Херцеговина няма да допусне радикален ислям, а в страната няма никакви ислямски бази. Това заяви Денис Звиздич по време на съвместната си пресконференция с Бойко Борисов. "През последните две години нито един босненец не е отишъл да се бие в Сирия. 46 са се върнали от там, но са под контрол на службите", обясни още премиерът на бившата югорепублика.
"Босна и Херцеговина принадлежи на Европа. Турция не ни се е месила, че вървим към НАТО и ЕС", подчерта още Звиздич."Различните религии са плюс за разнообразието в Европа", подкрепи го Борисов, който подчерта, че София и Сараево обсъждат общи мерки срещу тероризма.
Готвят самолетна линия от София през Скопие до Сараево
По-добри пътища и повече общ бизнес и туризъм, обсъждат двете страни  
Пряка самолетна линия да свърже София и Сараево.
Това е било обсъждано по време на разговорите между делегациите на двете страни, стана ясно от думите на босненския премиер Денис Звиздич. 
Борисов от самолета отиде при Йотингер
Перспективата за Западните Балкани е важна и неслучайно темата ще бъде във фокуса на българското председателство на ЕС. Това каза премиерът Бойко Борисов, който веднага след завръщането си от Сараево замина от летището за среща с еврокомисаря по въпросите на бюджета и човешките ресурси Гюнтер Йотингер на "Дондуков" 1. Борисов подчерта, че инициативата за поставянето на Западните Балкани сред важните теми, които ще обсъждат лидерите на ЕС, е продължение на дискусията за необходимостта от силен ангажимент на Брюксел към региона. „Срещата се очаква да бъде председателствана лично от председателя на Европейския съвет Доналд Туск. София има желание за тясно взаимодействие с институциите на ЕС с цел успешната й организация и постигането на максимален резултат от нея“, посочи премиерът.
Борисов и Йотингер се обединиха около позицията, че трябва да се работи не само за европейската интеграция на Балканите, но и да се предприемат практическите мерки, които да облекчат живота на гражданите. Българският премиер подчерта и ролята на кохезионната политика за постигане на икономическо и социално сближаване както между държавите-членки, така и по отношение на страните-кандидатки.
Борисов запозна еврокомисаря с приоритетите в проекта за държавен бюджет за 2018 година, където образованието е изведено като приоритет, а Йотингер го приветства и подчерта, че именно образованието е най-добрата инвестиция за страната. „Само така младото поколение може да е подготвено, а бизнесът и инвеститорите се нуждаят от добре квалифицирани млади хора. Това не е процес, който се случва само в България, а и в останалите страни членки”, коментира Йотингер.
На срещата присъства и българският еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел която оцени като изключително отговорен подходът на България към нейното първо председателство на Съвет на ЕС.        
компания за линия, която свързва София, македонската столица Скопие и Сараево.
В разговора на двамата премиери, домакинът се оплакал, че сега от Сараево до Скопие се пътува 9 часа, докато със самолет разстоянието ще се взима за половин час. В момента Босна има лошата слава на една от страните на Балканите с най-лоши сухопътни връзки.
Транспортните министри на България и Босна и Херцеговина Ивайло Московски и Исмир Юско вчера подписаха споразумение, което облекчава условията за международен транспорт между двете държави.
„Икономическото сътрудничество между двете страни може да бъде много по-съдържателно и в много по-голям обем", каза още Звиздич. Той подчерта, че ще зачести участието на страната му в различни икономически форуми в България. Босненският премиер допълни, че двете държави ще продължат реализирането на проекти за развитието и свързването на Западните Балкани.
В Сараево се надяват и на засилване на обмяната на туристи.
Звиздич обясни още, че в стремежа да станат кандидат за член на ЕС в бившата югорепублика са предприели над 200 икономически реформи, промени в данъчната система и укрепване на банките. 
Чакат наш гвардейски оркестър и Каракачанов през февруари 
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов получи покана от колежката си от Босна и Херцеговина – Марина Пендеш да бъде почетен гост на Международния фестивал „Сараевска зима“. Мащабното културно събитие ще бъде открито на 7 февруари 2018 г. и ще бъде посветено на българското председателство на Съвета на Европа. На откриването ще вземе участие представителният духов оркестър на Националната гвардейска част.
В четвъртък премиерът Борисов и Каракачанов чуха големи похвали за българския военен контингент, който е част от европейските сили EUFOR, разположени в базата Бутмир край босненската столица. Добри думи за нашите казаха австрийският генерал-майор Антон Валднер, командващ EUFOR, чиято реклама посреща 
кацащите на летището в Сараево, както и 
командира на натовския щаб бригаден генерал Робърт Хюстън.
Васко Вълчев,  пратеник на Стандарт в Сараево

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай