Варна. "Ако ЕС не успее да осигури помощ на Украйна за плащане на доставките на газ, рискът за България е съвсем реален и може да се повтори сценарият от 2009 г. Някои казват, че сега е по-леко, защото идва лято, но не е така", каза външният министър Кристиян Вигенин, който изнесе лекция пред студенти и преподаватели в Икономическия университет във Варна, в рамките на кампанията на Дипломатическия институт „Гласувам, защото се интересувам!"
"Ясно трябва да заявим на украинските власти, че транзитът на газ не може да бъде предмет на двустранните взаимоотношения между Русия и Украйна и те трябва да си изпълнят ангажиментите", каза Вигенин. Според него другият проблем е разпадащата се украинска икономика, въпреки споразумението с МВФ.
"С 50-70 % е спаднал износът на България за Украйна, откакто е започнал конфликтът",посочи той. А това е дръпнало със 7% общият износ на страната ни, защото Украйна е един от големите партньори.
"Рисковете са големи, те могат само да се задълбочават с времето, последният шанс за нормализиране на ситуацията е провеждането на легитимни президентски избори в Украйна на 25 май", посочи външният министър.
Според него рано е да се каже какъв ще бъде резултатът от кризата в Украйна върху туризма- курсът на валутата и покупателната способност на украинците намаляват, част от тях ще се въздържат от почивка. "Това, което може да помогне на българския туризъм, е че друга част от тях ще се откажат от почивка в Крим, а страната ни е най-близката и удобна дестинация. Спасихме сезона на 100 000 беларуси със споразумението със Словакия за издаване на двукратни шенгенски визи за обходен маршрут, за да избегнат Украйна", припомни Вигенин. "А това са десетки милиони лева приходи за българския туризъм и за бизнеса".
Според него за руските туристи у нас се очертава даже по-силен сезон.
Правят се опити за насаждане на антиевропейски настроения у нас, почти всички партии правят предизборна кампания, критикувайки ЕС, каза Вигенин в отговор на въпрос на четвъртокурсник в аудиторията.
Да не забравяме положителните страни на ЕС, за да не загубим посоката, посъветва студентите външният министър. В този контекст според него е важно да се гласува и да се внимава кого изпращаме в ЕП, за да отидат подготвени хора, които отстояват националните ни интереси.
Над 160 изборни секции ще бъдат разкрити в чужбина за да упражнят правото си на европейския вот наши сънародници, които живеят извън страната.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com