Вежди Рашидов, кандидат-депутат от ГЕРБ в Пловдив, бивш министър на културата
- Г-н Рашидов, днес и утре имате предизборни срещи в Пловдив. Най-напред ще отидете на Малката Базилика, реставрирана през Вашия мандат на министър. Длъжник ли е държавата в разкриването на културното наследство?
- Малката базилика на Филипопол е една от туристическите атракции на Пловдив. Реставрирахме я по проект на община Пловдив, Министерството на културата и Фондация "Америка за България". От юли 2009 г. до декември 2011 г., с прякото участие и съдействие на МК и Областната администрация, бяха осигурени близо 1 млн. лева за консервацията, реставрацията и социализацията на "Малката базилика". През 2010 г., със съдействието на фондация "Америка за България", стартира и проектът. Искахме това място да стане културно и историческо средище.
Старите пластове от консервацията, след разкриването на обекта, защитаващи мозайките, бяха премахнати, а липсващите фрагменти - допълнени. Точно преди една година мозайките се завърнаха в Малката базилика. Разказвам толкова подробно за възстановяването на този ценен обект, за да се знае, че държавата полага грижи за разкриването на археологическото ни наследство. Ще припомня, че докато бях министър спечелихме еврофинансиране от над 100 милиона лева за близо 30 проекта за възстановяване на паметници на културата.
- Защо вече цяла година Пловдивският театър не може да бъде възстановен от пожара през миналия август?
- За това трябва да питате министъра на културата в кабинета "Орешарски". Как така цяла година изгорялата сцена на тази духовна фабрика - Пловдивския театър, не може да бъде възстановена? Това е срамота. Някой спомня ли си, че изгоря покривът на театър "Сълза и смях"? За по-малко от две седмици го ремонтирахме. Коя държава си оставя театър като този в Пловдив да не работи повече от година? Отговорно мога да кажа, че ако ГЕРБ управлява отново, след три месеца пловдивският театър ще бъде ремонтиран.
- Пловдив ще бъде европейска столица на културата през 2019-та. Доколко това ще промени облика на града?
- Признанието е много голямо, но Пловдив го заслужава. Той е един от най-красивите градове на България. Пловдив е най-старият римски град. В него има и дух, и духовност. Моята ранна младост е свързана с този град, помня прочутата пловдивска бохема, художниците, артистите, творците. През 2019 г. тук ще има своеобразна олимпиада на културата на Европа. Това подсказва, че градът под тепетата ще е един от приоритетите за държавата, като ЕС ще подпомогне със средства подготовката. Както и притокът на хора ще спомогне в България да бъдат привлечени много средства по това време. Няма по-добра реклама за държавата ни от това хората, след като си отидат, да разказват за онова, което са видели в нашата страна. Убеден съм, че това ще спомогне и за развитието на културния туризъм в България.
- Вие подписахте петгодишно споразумение с прочутия музей Лувър в Париж. Работило ли се е по него от 2013 г. досега?
- Да, такъв договор от България се подписва за първи път в историята на страната. Лувърът е един световен музей, през който на ден минават над 30 хиляди посетители от цял свят. За жалост, откакто не съм министър, активността по подготовката на България за експозиция в Лувъра през 2015 г. е силно занижена. За мен това е необяснимо. Това все повече ми подсказва, че много хора се борят за властта не за да работят, а за да пришиват в биографиите си даден пост. Ако ГЕРБ се върне на власт, съвсем обяснимо е, че изложбата в Лувъра ще е един от основните приоритети, защото дълбоко осъзнавам, че това в чисто исторически план е много важно не само за културата, но и за цялата българска държава.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com