София. Злобата и омразата надделяха над градивното и позитивното. Това заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев в заключителното си слово в края на 41-ото Народно събрание. „Преди повече от 50 години президентът на САЩ казва Конституцията не ни прави съперници за власт, а партньори за прогрес. ГЕРБ призова опозицията за консенсус по основни задачи, стоящи пред нацията. Вие го отказахте и вероятно станахме част от причините да излязат хората на улицата”, каза Велчев на опозицията. „Доказахме, че когато искаме да сме полезни и не гледаме през призмата на партийния егоизъм, можем да свършим и полезни неща”, посочи той.
„За първи път въведохме гласуването с биометрични данни и прекратихме порочната практика народните представители да гласуват чрез няколко карти”, заяви още Велчев.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Показахме нов морал
Красимир Велчев
Ще спомена само част от постигнатото, което не е така видно и значимо за обикновените хора. За първи път ние тук въведохме гласуването с биометрични данни и така прекратихме едно 20-годишно порочно гласуване с чужди карти. Бе въведен и регистрационен режим на входа на парламента с технически средства, които отлежаваха с години в мазето на парламента. Ние заварихме над 42 000 дни неползван отпуск, което в цифрово изражение е около 3 млн. лв. задължения към държавата. Казвам всичко това, защото ние не само спряхме тази порочна практика, но и я намалихме пет пъти. Безпрецедентно замразихме заплатите. Не само нашите, но и на президентство, мс и на висшата администрация. Няма друга институция, освен Народното събрание, която намали с 20% разходите си, с 30% автомобилния парк и въведохме лимит за ползването на служебните и частните автомобили.
Преди 3 години ние всички в ГЕРБ бяхме нови лица за политиката. Допуснахме грешки, липсата на опит беше пречка за едно по-бързо темпо за работата на Народното събрание. Но успяхме да покажем и нов морал в политиката, показвайки, че депутатите могат да са не само дисциплинирани, но и да се вслушват в забележките на граждани и неправителствени организации.
С ръка на сърцето и с чиста съвест мога да заявя – направихме всичко възможно да не допускаме лобистки текстове в гласуваните закони. Тази задача щеше да е далеч по-лека, ако имаше закон за лобизма. Друго, което не успяхме да направим, бе, че не работехме ритмично за повишаване жизнения стандарт на българина. Бяхме длъжни да дадем спокойствие на потребителите, на пенсионерите и социално слабите. Длъжници сме и на образованието. Изготвихме един добър закон, но времето не ни стигна да го гласуваме изцяло.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com