Добрите решения често са непопулярни
Ще помогнем на хората, ако дойде нов бежански поток
Пари за метрото има
Нашият град ще има нов бранд
Ще предложим алтернатива на хората, за да слязат от автомобилите си, казва кандидатът за кмет на ПП-ДБ Васил Терзиев в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Г-н Терзиев говорихме с Вас преди около два месеца. Какво се промени за този период?
- Натовареността. И нашата по кампанията, и тази на София като цяло. Хората се върнаха от отпуските си, децата тръгнаха на училище и задръстванията се увеличиха рязко. Което е най-доброто напомняне колко работа ни предстои. Това, което не се е променило, е решимостта ни да променим нашия град към по-добро. Продължаваме заедно с ясната цел и визия как да направим София по-чист, по-зелен, по-подреден и по-красив град. Едно от най-хубавите неща е, че във всички срещи, които продължаваме да правим, идват хора с обмислени идеи. Идеи, които се дават от съвсем различна гледна точка. И това е много позитивно, защото показва, че има много наши съграждани, които обичат София. Те не са се примирили със застоя в града ни.
- Идеите са едно, реализацията - съвсем друго. Ще реализирате чужди идеи, ако те са по-добри от вашите?
- Разбира се. Точно това е идеята да си добър кмет, който работи за града си, а не само за определени "наши хора". И това не е срамно. Имаше срещи, на които хората идват с директни предложения, които просто трябва да си запишеш, защото знаеш, че това ще работи. Като например за туристическите центрове. Един човек каза, че те трябва да работят в събота и в неделя. Друг предложи, че трябва да бъдат на различни места и със собствен дизайн. Трети добави, че служителите трябва да имат униформи, за да бъдат лесно разпознаваеми.
Четвърти наш съмишленик заяви, че в тях трябва да има полицаи, които говорят поне английски език.След това се появи идеята, че ще е много добре да има и обществени тоалетни. И ето как имаш готов план за нови туристически центрове. Сега остава да намерим подходящите места, да се направи конкурс за визия и всичко останало. Надявам се докато се случи всичко това, София да има и нов бранд, който да започне да се налага, за да бъде разпознаваем. Всеки голям град в Европа има такъв, само София - не. Макар че имаше конкурси.
- Участвахте в дебат, събрал петима кандидати - този за младежките политики. Той дори не беше организиран от телевизия, а от самите младежки организации. Какво беше усещането да се изправите пред толкова много млади хора?
- Беше доста вълнуващо и позитивно. Почти всички кандидати се придържаха по темата за младежките политики, имаше идеи и дискусии. Както се прави в един истински дебат, а това рядко се случва в българската политика.
Освен това аулата на Софийския университет беше пълна с млади хора. А всички ние знаем, че те са бъдещето. Град без млади хора няма живот. И това трябва да е посоката ни - как да задържим младите хора тук, как да им помогнем да се останат дългосрочно, да намират смисъл в това, което правят. Иначе всичко е залудо. Младите хора могат да бъдат активни и по отношение на политиките, които ги засягат. Стига да им дадем шанс да се включат. Подобни проформа включвания към момента всъщност има много - програми, стратегии и политики, които са само на хартия. Затова София е в период на застой. Ние ще променим това. Ще говорим със софиянци, ще чуваме гласа на гражданите и заедно ще направим София истинска европейска столица. Град, с който наистина да се гордеем.
- По време на дебата за младежки политики казахте, че ако трябва да гласувате за някой друг, ще гласувате за Антон Хекимян, за да видите стандартите му? Не е ли това доста смело - все пак той е ваш директен конкурент?
- Политиците не трябва да бъдат страхливи. Добрите решения най-често са непопулярни. А това означава, че ще има обществено недоволство. Въпреки, че след години непопулярното решение ще работи в полза на обществото. Така, както се случи с преобразуването на центъра на Любляна в пешеходна зона. Тогава - преди 15-тина години, голям процент от гражданите не одобряваха тази мярка. Сега 90% я одобряват.
- Това означава ли, че и вие имате подобни планове?
- Би било любопитно, но не мисля, че ще се получи. Първо трябва да дадем алтернатива на софиянци, за да слязат от автомобилите си. После - да ги убедим, че бъдещата пешеходна зона няма да стане като на булевард "Витоша".
Но, да, искаме да има по-голяма пешеходна зона. Това е добре за града, добре е за бизнеса и за хората.
- Истината за парите за метрото каква е?
- Пари за метрото има и ще има. Те не са спирани. В началото на месеца София получи нови 70 млн. лв. за подземния превоз. В плана по ПВУ са записани още 217 млн.лв. И те ще бъдат индексирани от Асен Василев - самата г-жа Фандъкова го обяви още през септември.
Всичко останало е предизборно заяждане и популизъм. Да, факт е, че Линия 3 на метрото е разделена на два участъка - единият е този, който свършва в квартал "Левски Г". Другият минава през "Слатина" и стига до Тех парка. Ключовото е защо са разделени - за да бъдат спасени пари. В първата версия на ПВУ, тази на Бойко Борисов от февруари 2021-ва г., пише, че цялата Линия 3 трябва да бъде завършена до 2025-та г. Обаче в реално време, това, което се строи в момента, до края на 2025 г. ще бъде готова само частта до "Левски Г". И то се строи от три фирми.
Нали никой не вярва, че те имат машините и работниците да направят останалите шест станции за една година. Тоест, това щеше да означава, че общината трябва да връща пари.
- Притеснявате ли се, че първата ви работа като кмет може да е да се справите с бежански поток от Близкия Изток?
- Искрено се надявам, че ситуацията в Близкия Изток няма да ескалира допълнително. Последното нещо, от което се нуждаем в България, е още една война на 500 км от границите ни.
Иначе знам, че още преди десет години има разписан план за подобна криза. На хартия планът изглежда добре. Но въпросът е, че в България много неща изглеждат така. А после не се получават. Мисля, че и руската инвазия в Украйна го показа. Хората в България се оправиха по-бързо и по-човешки с бежанците от Украйна. С дрехи, с места за настаняване, с храна, с лекарства, дори направиха училища. Което ми дава надеждата, че дори и да има нов сериозен бежански поток, ще намерим един или друг начин да помогнем на хората.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com