Управлението на ГЕРБ допринесе много за подобряването на сложната ситуация в енергетиката. Към края на 2014 г. дефицитът на НЕК беше 3.7 млрд. лв., в т.ч. 2.3 млрд. лв. дефицит, формиран в резултат на невъзстановени разходи за големи инвестиционни проекти (АЕЦ "Белене" и "Цанков Камък") и 1.4 млрд. лв. тарифен дефицит, натрупан в резултат на водената регулаторна политика. Но въпреки това, през двегодишния мандат на ГЕРБ успяхме да дадем нови насоки за развитието на сектора, коментира Валентин Николов, кандидат за депутат на ПП ГЕРБ в 23-ти МИР, София. Той е председател на Националния комитет на България в Световния енергиен съвет и е бил заместник-председател на Комисията по енергетика в 43-то НС.
С промени в Закона за енергетиката бяха спестени 231 млн. лв. , които изтичаха от ангажимента на НЕК за задължително изкупуване на електроенергия от топлоелектрически и заводски централи. С принос за финансовото стабилизиране на сектора е създаденият чрез внесените от ГЕРБ промени в Закона за енергетиката Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Общите приходи във фонда възлизат на повече от 450 млн. лв. до края на 2016 г. Събраните средства в него покриват текущия дефицит в НЕК и така не се наложи увеличение на цената на тока.
Стартира проектът за изграждане на европейски газов хъб „Балкан" в района на Варна. Идеята е в него да идва синьо гориво от съседните държави Румъния, Сърбия, Гърция, Турция, както и от Русия. Само преди седмици Европейската комисия предостави на България 920 000 евро за предпроектно проучване на газовия хъб "Балкан", което на практика е първа стъпка за реализацията му, коментира Николов.
С 30 години ще бъде удължен и ресурсът на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй", така че до 2050 година България със сигурност ще има ядрена енергетика. Ядрената енергия е стратегическа за България и осигорява над 30% от от общото производство на електроенергия и дава стратегическа стабилност на сектора.
Предприетите от кабинета на ГЕРБ мерки са в унисон с новите световни тенденции за промяна на източниците в енергийния микс, формулирани на Световния енергиен съвет в Истанбул през ноември 2016 г. Бъдещето на енергетиката в световен мащаб се крие в три източника – природен газ, слънчева и ядрена енергия и дългосрочно и съхраняване чрез нови технологии. В България вече има поставена стабилна основа, върху която да градим модерна енергетика, допълни Валентин Николов.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com