Учените с рейтинг

Учените с рейтинг | StandartNews.com

Ще намаляват финансирането на несполучливите проекти, гласи правилникът на фонда

Просветният министър проф. Тодор Танев обяви, че една от първите му задачи е проверка във фонд "Научни изследвания". Тя има за цел да установи дали там са останали някакви възможности за корупция, както и да проучи защо закъснява разпределянето на средствата от течащата в момента сесия на фонда. Танев обясни, че ще говори по темата и с бившия министър проф. Сергей Игнатов, при когото имаше остри проблеми с фонда и това стана причина за оставката му.
Междувременно на сайта на МОН, дни преди обявяването на новия кабинет, бе качен нов проект за правилник на фонда, разработен от служебния екип на ведомството. Той предвижда за първи път възможността българските учени да имат рейтинг. Идеята е чрез подобно класиране да се види кой действително работи и има реален научен принос. Фондът ще извършва класирането на базата на специална формула, включваща публикациите в реферирани списания за последните 5 г., както и цитиранията на авторите. За отбелязване е, че от последните са изключени цитатите в дипломни работи, което означава, че човек не може да си осигури по-челно място в листата, карайки студентите си да изпълват разработките си с негови цитати.

Кой в България прави наука и кой само имитира научни изследвания? Новата класация на бг учените би трябвало да отговори на този въпрос. Благодарение на нея ще стане ясно къде са съсредоточени специалистите в съответните области у нас.

Задачата на новия рейтинг обаче е не само да отсее добрите и активни изследователи от останалите. Информацията в него може да бъде използвана от всеки, който иска да провери кои са специалистите в дадена област, разказа служебният зам.-министър на образованието Николай Денков, за когото се говори, че ще остане на поста и в новия екип на МОН.
Според проекта за правилник само имена, намиращи се в първите 10% на учените, ще могат да влизат в Изпълнителния съвет на фонд "Научни изследвания" и да отговарят за проектите, по които се раздават държавни пари. Само хора, които се намират в първите 30 на сто, ще имат право да бъдат предлагани в научно-експертни комисии и за супероценители на проекти. Оценители могат да бъдат онези, които са в първите 50%. По този начин ще бъде избегната срещаната в предишни сесии практика хора, които не са добри специалисти в областта си, да се предлагат за оценители и да разглеждат проекти на учени, които са над тяхното ниво. Освен това се

спира и практиката в конкурсите да участват фирми

към които да изтичат пари, предвидени за научни изследвания. Последната сесия на фонда забрани участието на фирми, но записването в правилник означава, че това ще важи и за всички следващи конкурси. Промяната бе направена за първи път след скандалната сесия на фонда от 2012 г., когато сред спечелилите се оказаха и доста компании, включително и регистрирани в последния ден в апартаменти и непритежаващи и грам научен капацитет. За сметка на това в колективите, които се състезават за парите, могат да участват и специалисти от чужбина. Освен това екипите могат да подадат списък на до двама учени от своята област, които не искат да оценяват проектите им. В същото време вече се забранява оценител на проект да бъде човек, който е в роднински връзки с член на екипа или е имал съвместни публикации с неговия ръководител в последните пет години. Така ще се избегне опасността, която видяхме през 2012 г., хора, работили в един научен колектив, да си раздават взаимно пари. Правилникът въвежда и допълнителни ограничения при раздаването на средствата - ако сумите надхвърлят 400 000 лева, проектите задължително биват разглеждани от трима оценители. При по-малки суми са нужни двама. При разлика в оценките се отива при т. нар. супероценител, чиято оценка заменя една от предходните оценки.
Важна промяна е и фактът, че изпълняваните проекти ще бъдат наблюдавани, като се качват на специална интернет страница.

На всеки етап се подава междинен отчет

който получава оценка и възоснова на това парите могат да бъдат намалени или направо спрени. Свършената работа се оценява с "Много добър", когато постигнатите резултати в значителна степен са надхвърлили очакванията и това е отразено в публикации в реферирани списания или такива с импакт фактор, в заявки за патенти, студии и монографии. Добрата оценка се дава в случай, че изследването е постигнало очакваните предварително резултати, но не по-малко от 2/3 от тях. При задоволителна оценка парите по проекта могат да бъдат намалени с до 30 на сто, като това става по препоръка на съответните оценители. Тя се дава, когато изследването е успяло да достигне само до част от очакваните резултати, като те трябва да бъдат не по-малко от 1/3. Ако проектът получи оценка "незадоволителен", парите и работата по него се спират. Това пък е начинът да се пресече дългогодишната практика веднъж отпуснатите пари за наука да се превеждат и харчат, без да бъдат обвързани с постигнатото по съответния проект.

За първи път фондът ще има право да провежда и по-нестандартния конкурс за идеи. Той е ориентиран към разработване на нови идеи или концепции от водещи изследователи, около които има сформирани научни колективи с върхови постижения. Проектите са с продължителност до 5 г. Ще има и специални конкурси, насочени към младите учени, като проектите там ще бъдат с двегодишни срокове.

Просветният министър с човек в ръководството

Просветното министерство ще има свой представител в ръководството на научния фонд. Освен това министърът ще има право да дава задължителни указания в случай на форсмажорни обстоятелства. Именно това бе препъни-камъкът във фонда по времето, когато на министерския стол седеше проф. Сергей Игнатов - формално той нямаше право дори да отзове председателя и главния секретар заради кашите, забъркани при раздаването на парите.
Според проекта за правилник липсва фигурата на главния секретар, която до момента също не фигурираше официално, но винаги беше заемана от хора с неподходящ ценз. Последен на този пост бе човек с квалификация, трупана на зеленчуковата борса в "Слатина". Не е ясно дали новият шеф на фонда ще реши отново да назначи подобен човек.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай