"Вярвам в съдиите от ВКС, че ще вземат правилното решение по моя казус". Това заяви зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, след като излезе от съдебната зала. Днес Върховният касационен съд заседава по делото срещу него за шестте резолюции "НЕ" върху разрешения за подслушване, докато той бе министър на вътрешните работи. На две инстанции съдът вече го призна за виновен за неизпълнение на служебни задължения. И постановиха присъда от четири години затвор.
"МВР няма право да отменя съдебни актове. В този смисъл, след като го е получил, обвиняемият Цветан Цветанов е бездействал и не е изпълнил законовите си задължения", заяви прокурорът, цитиран от БГНЕС. Според него министърът на вътрешните работи е трябвало да даде разпореждане за прилагане на СРС. Отказът обаче е довел до възпрепятстване на разкриването на тежки престъпления. Прокурорът подчерта, че по този начин Цветанов е действал с умисъл и цел - съзнавал е, че ще създаде пречки за доказването на престъплението.
"Очакваме ВКС да сподели нашето виждане да отмени двете предходни съдебни решения и да сложи край на политическото обвинение", заяви в пледоарията си пред Върховния касационен съд германският защитник на Цветан Цветанов и член на Бундестага Ханс Петер Ул.
И подчерта, че подслушването е посегателство срещу правата на гражданите и ако бъде извършено, то трябва да бъде съобразено и да има съразмерност. Всички държавни органи, които разрешават използването на СРС, трябва да съблюдават законосъобразността, каза защитникът. Той наблегна на факта, че след като има съдебно решение министърът на МВР трябва да го изпълни, но в същото време носи цялата политическа отговорност. В този смисъл Цветанов е имал две правомощия – да разреши прилагането на СРС, или да не го направи.
Българският адвокат на Цветанов Менко Менков също поиска тричленният състав на ВКС да отмени решенията на предходните две инстанции, или да върне делото за разглеждане отначало, поради нарушения, допуснати още на първа инстанция. Менков подчерта че поведението на Цветанов е било правомерно и той е извършил свое законово правомощие и в този смисъл няма как да е извършил престъпление.
В началото на миналия месец Софийският апелативен съд потвърди присъдата от четири години затвор на Цветанов заради поставянето на резолюция - шест пъти "Не" за прилагане на специални разузнавателни средства срещу тогавашния шеф на РЗБОП Велико Търново Орлин Тодоров.
Делото стига до ВКС по жалба на Цветанов срещу решението на САС, с което бившият вицепремиер и вътрешен министър бе признат за виновен за неизпълнение на служебни задължения. Той бе осъден на 4 години затвор при първоначален "общ" режим. По това дело Цветанов има и наложена забрана за заемане на длъжност в държавната администрация за срок от 5 години.
Делото срещу Цветанов бе разпределено в присъствието на медии. По показателите на ВКС за 5-степенна оценка, то е 4 като фактическа сложност и 3 като правна. От разпределението не бяха изключени съдии. Първо бе избран съдия - докладчикът - това е Татяна Кънчева, която е председател на 2-ро наказателно отделение.
Срещу Цветанов имаше три дела в съда. На 9 февруари по това дело Софийският апелативен съд потвърди изцяло присъдата на първоинстанционния Софийски градски съд (СГС) по делото срещу Цветан Цветанов за отказаните СРС-та. С нея Цветанов бе признат за виновен по обвинение за неизпълнение на служебни задължения с цел осуетяване на наказателно преследване срещу 3 лица и получи 4 години лишаване от свобода при първоначален "общ" режим, както и забрана за заемане на длъжност в държавната администрация за срок от 5 години.
В края на миналия месец Софийският апелативен съд потвърди оправдателната му присъда по обвинението за длъжностно присвояване на 50 хил. лева.
Третото дело така и няма да стигне до втора инстанция - то е във връзка с мобилното подслушване. По него прокуратурата се отказа да поддържа обвиненията, които повдигна по делото и съдът го оправда. По него бившият вътрешен министър беше подсъдим с тримата бивши директори на СДОТО, след като на 3 февруари 2014 г. Софийска градска прокуратура внесе в СГС обвинителен акт срещу него и срещу бившите директори на СДОТО - Сергей Кацаров, Камен Костов и Цветан Иванов. И тримата също бяха оправдани.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com