Център за анализи и маркетинг: ГЕРБ - 35.5% , БСП - 21%, ДПС - 14%

Център за анализи и маркетинг: ГЕРБ - 35.5% , БСП - 21%, ДПС - 14% | StandartNews.com

София. Шест партии ще прескочат бариерата и ще излъчат представители в 43-то народно събрание ако изборите бяха днес, според изследване на Центъра за анализи и маркетинг.

Първите три партии, които ще имат депутати в парламента, са ГЕРБ, БСП и ДПС, съответно с 35.5% , 21% и 14%. Следват ги Реформаторският блок, Патриотичният фронт и България без цензура със 7.2%, 5.4% и 5.1%. Прогнозният резултат за Атака е 4.5%.

Прогнозата на центъра за 5-ти октомври е, че вероятният резултат на ГЕРБ ще бъде между 33-37 %, БСП-между 19 и 23 %, ДПС между 13 и 16 %, РБ-между 6,3 % и 7,8 %, Патриотичен фронт-5-6,5 %, ББЦ-5-6,5 %, Атака-3,5 %-5% и АБВ-2,2 %-3,8 %.

41, 4 % от запитаните в изследването смятат, че през предстоящите месеци положението в страната ще се влошава, едва 16, 3 % са оптимистите.

65 % от запитаните по-скоро нямат доверие на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, 64,9 % по-скоро нямат доверие в президента, сходен е и процентът за служебния премиер Близнашки, където 64, 7 % по-скоро нямат доверие в него. 73,8 % по-скоро нямат доверие и в Цветан Цветанов.

77, 8 % по-скоро нямат доверие на лидера на БСП Михаил Миков, 82, 6 % по-скоро нямат доверие и на лидера на ДПС. Нивата на Сидеров и Бареков също са сходни, като 81, 1 % по-скоро не вярват на лидера на ББЦ, а 82, 5 % нямат доверие в лидера на Атака.

Доверието в БНБ е спаднало като 70 % по-скоро нямат доверие на банката. 73, 9 % пък не се доверяват на правителството. Най-много от запитаните (35, 5 %) определят себе си в центъра, 10, 7 % се определят в дясното пространство, а 10, 4 % казват, че са в ляво. 28,6 % от хората са отговорили, че по-скоро ще се възползват от преференция. Най-много-29, 3 % са отговорили, че по-добро за страната след 5 октомври би било страната да бъде управлявана от еднопартийно правителство.

Според изследването на Центъра за анализи и маркетинг, 17, 5 % са отговорили, че Бойко Борисов трябва да стане премиер след изборите. 2,2 % са за Сергей Станишев, а 2,1 % са за Михаил Миков. Всички останали политически лидери са под 2 %. 39, 3 % от запитаните смятат, че новият министър-председател трябва да е от ГЕРБ (39,3 %). 24, 9 % са заявили, че новият ни премиер не бива да е политик, а експерт, 17, 3 % искат той да бъде от БСП. Запитани кой, според тях трябва да е новият вътрешен министър след 5 октомври, най-много (5,4 %) са посочили Цветан Цветанов.

77, 8 % са посочили, че не биха се съгласили да гласуват срещу парично заплащане, 2,2 % са казали, че биха гласували срещу не по-малко от 100 лв. 51, 5 % са отбелязали, че ще гласуват със сигурност и са решили за кого, 17, 4 % знаят, че ще гласуват, но не и за кого, 12 % се колебаят дали да дадат вота си, 17, 4 % отказват да гласуват, а 1,7 % са без отговор.

Изследването е проведено от 25 до 30 септември с обем на извадката 1010 пълнолетни граждани. То няма външен възложител и се самофинансира.

Интригата при предстоящите избори в неделя е в представянето на малките партии, коментира по-рано социологът Юлий Павлов от Центъра за анализи и маркетинг пред Дарик.

Той допълни, че при настоящия вот данните на социологическите агенции се различават съвсем малко, в рамките на статистическата греша. "На големите партии това практически не се отразява, но по-големи различия стават при малките партии, тъй като там разлика от един процент може да се окаже съществена, даже половин процент понякога е решаващ дали дадена партия ще се окаже под или над бариерата, така че това ще бъде основната интрига на тези избори", коментира той.

Според него не може да се прогнозира широка коалиция след вота, защото "много коалиции, които математически са възможни, не са възможни политически".

Една широка коалиция би била самоубийствена за ГЕРБ, тъй като техните избиратели не приемат сътрудничество с БСП и ДПС под никаква форма, така че тези две коалиции, които са математически възможни и са единствените възможни двупартийни коалиции, са политически изключени, така че възможностите са или правителство на малцинството с подкрепа на някоя от парламентарните сили, които не участват пряко в управлението,а другата възможна схема е трипартийна коалиция, в която са изключени БСП, ДПС и България без цензура като партньори на ГЕРБ. Така единствена възможна трипартийна коалиция е между ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт.

"Третата възможност, за която Борисов говори няколко пъти, е, че ако няма ясно и стабилно мнозинство, е много вероятно той да върне мандата. Ако това се случи, в едни предсрочни избори през декември или януари, той има възможност първо, да получи по-добър резултат, второ, малките партии, които сега влизат, не е ясно дали ще издържат финансово на още едни избори след евроизборите и тези на 5 октомври, и реално двупартийните коалиции да станат възможни", каза Павлов.

Избирателната активност ще бъде по-ниска отколкото на вота през миналата година. По думите на Павлов в началото на септември изгледите са били за ниска избирателна активност, но в последното си проучване социолозите наблюдават "известно съживяване на интереса към парламентарните избори".

Очакванията са в неделя на гласуват между 3.4 млн. и 3.6 млн. души, докато на парламентарния вот миналата година хората, стигнали до урните, са били 3.64 млн. човека.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай