- Правителството "Попов" беше резултат от компромиси, когато БСП имаше пълно мнозинство
- Партиите да се опрат на мъдростта на политиците в зората на демокрацията, казва Красимир Премянов
- Г-н Премянов, напоследък отчетливо се лансира идеята за съставяне на кабинет тип "Димитър Попов". Като участник във всички политически процеси през послединте 30 години, включително по време на сформирането на кабинета в края на 1990-та година, как оценяване подобна възможност?
- Връщате ме много години назад, в съвършено други условия, в които се намираше страната. Правителството на Димитър Попов беше резултат от готовността на политическите сили да водят диалог по важните за страната въпроси. Беше съставена контактна група, която да изготви предложение за състава и структурата на правителството, което се представи на президента Желев в присъствието на ръководствата на парламентарните групи. Впоследствие предложението се гласува в парламента. Искам да напомня, че това беше плод на политически компромис във време, когато БСП имаше абсолютно мнозинство. В настоящия момент, ако уважаваме собствения си опит трябва да използваме готовността за политически диалог и компромис.
- По какво времето тогава и сега си прилича и по какво се отличава?
- Тогава България не беше член на Европейския съюз. Днешните политици могат да използват мъдростта и отговорността за страната на тогавашните политици.
- Какво си спомняте за тогавашните дебати и как в крайна сметка се стигна до политически консенсус?
- Имаше остра политическа конфронтация, но и разбиране, че страната не може да бъде хвърлена в хаос. И не на последно място, трябваше да се приеме нова Конституция.
- Има хипотеза, че кабинетът Димитър Попов е изпълнил своята роля, тъй като е бил съставен, най-общо, от леви и десни министри, както и от безпартийни, но те са се контролирали взаимно и това е успешна формула в родния политически контекст?
- Може и така да се каже. Имаше опит за съчетаване на политическото и експертното начало.
- Защо партиите, представени в 46-ото НС, не могат да се разберат, както тогава се е случило?
- За мен това е въпрос, на който най-добре могат да отговорят политическите сили, представени в 46-ото НС. При ясното съзнание пред какви проблеми е изправена страната политическите сили трябва да търсят компромис за съставяне на правителство, в чиито дневен ред да бъде решаването на проблемите. При съставянето на правителство трябва да се стъпи на експертното начало по подобие на служебното правителство.
- Големите опасности пред кабинета "Попов" бяха свързани с икономиката, с ценовия шок, с отвързвнето на валутния курс. Сега основните предизвикателства са изходът от коронакризата, Планът за възстановяване и влизането в срок на България в еврозоната. На прага ли сме на нова политическа криза?
- Бих добавил към формулираните от вас опасности и енергийната криза, необходимостта от гарантиране на доходи за достоен живот на българските граждани и бюджет, съобразен с цитираните опасности. За целта е необходима приемлива програма на правителството и да се определи кратък мандат за неговото функциониране.
- Какво според Вас предстои - нови избори или кабинет с третия мандат?
- Ако зависеше от мен - нов кабинет, за който стана дума. Най-добре е изборите да се проведат през пролетта на следващата година
- Предстоят президентски избори. За първи път, откакто преди 15 години Георги Първанов спечели втори мандат, Радев има шанс да повтори този резултат. Каква е вашата прогноза?
- Смятам, че има всички основания настоящата президентска двойка да получи втори мандат.
- Инициативният комитет, подкрепил Първанов за втори мандат, включваше над 172 кмета, десетки интелектуалци, бизнес. Зад Радев сякаш ветрилото на подкрепа е по-скоро партийно. Коя формула е по-успешна?
- След като видим състава на Инициативния комитет ще стане ясен отговора на този въпрос. Смятам, че много неправителствени организации ще подкрепят двойката Радев-Йотова за втори мандат.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com