Тръгва подписка за президентския референдум

Инициативен комитет начело с Георги Близнашки заедно с опозиционни партии ще събира 500 хиляди подписа

Тръгва подписка за президентския референдум  | StandartNews.com

София. Инициативен комитет /ИК/ за събиране на подписи за референдума, предложен от президента Росен Плевнелиев, бе учреден днес в парламента. Начело на комитета е професорът по конституционно право и бивш депутат от БСП Георги Близнашки (на снимката). В него участват още преподавателите от Софийския университет проф. Калин Янакиев, проф. Александър Кьосев, проф. Милена Стефанова, доц. Светла Божилова и гл. ас. Христо Христев, композиторът Виктор Стоянов, Саша Безуханова от гражданско движение „MoveBG , опълченецът Алфред Фосколо, председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев, киноактьорът от „Под прикритие" Ивайло Захариев, актьорът Веселин Калановски, легендарната треньорка по тенис Юлия Берберян, Борис Рангелов и Александрина Икономова от Ранобудните студенти.

На 29 януари т.г. Плевнелиев в обръщение към нацията предложи заедно с европейските избори на 25 май да се проведе и допитване до народа по следните три въпроса:

1. Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?

2. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?

3. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?

Партиите от управляващото мнозинство БСП и ДПС изразиха отрицателно отношение спрямо идеята на държавния глава. Инициативният комитет начело с проф. Близнашки си поставя за цел да събере за по-малко от три месеца необходимите 500 хиляди подписа, които ще позволят референдумът да бъде предизвикан по реда на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Съгласно закона при събрани 200 хиляди подписа Народното събрание трябва да разгледа искането, а при повече от половин милион депутатите са длъжни да насрочат допитването до народа.

Парламентът трябва да разгледа искането най-късно в тримесечен срок след внасянето на подписите. Инициативният комитет от днес започва срещи с всички партии и обществени организации, които подкрепят идеята за референдум. Сред тях са ГЕРБ, Реформаторския блок, Зелените, „РепубликаБГ" и други.

„Проблемът с референдума е общобългарски, не е само наш. Ние не сме единственото организационно тяло, което може да подкрепя тази идея. Нищо не пречи да се влезе в разговори с политически и граждански тела, които също могат да събират подписи. Даже бихме могли да предложим на БСП и ДПС да се включат в подписката", каза проф. Александър Кьосев.

Участниците в Инициативния комитет подчертаха, че имат различни виждания по трите въпроса, но подкрепят идеята за допитване до народа. „Трябва да гледаме на този референдум като на една следваща стъпка на процеса на демократизация в страната, в подкрепа и стимулиране на активното участие на гражданите в управлението", заяви Саша Безуханова. Юлия Берберян изтъкна, че когато парламентът е заобиколен от заграждения и полиция, много е важно да се чуе гласът на народът. Според социолога Румяна Бъчварова референдумът е по-точен и меродавен от всяко социологическо проучване.

„В началото на протеста управляващите твърдяха, че трябва да им се даде време и спокойствие да изработят Изборния кодекс. Сега обаче не искат народът да се произнесе по въпроси, които искрено го вълнуват", коментира проф. Калин Янакиев.

„Не се притеснявам, че ще се появи разнообразие от мнения по въпросите за електронното гласуване, задължителния вот и гласуването по интернет. Това е разговор, който се води от цялото обществото с години, ние само го насочваме в една градивна посока, която да даде краен резултат", заключи проф. Близнашки.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай