Вицепремиерът Томислав Дончев разкри какво ни очаква.
Относно бюджета той каза, че тепърва трябва се изготвят мерки за справяне със ситуацията.
"Министър Петкова трябва да коментира картината с бюджета, когато се изготви адекватен списък с мерки. В момента трескаво се работи за изход от тази ситуация. Без увеличение на данъците, без орязване на плащания на хората. Това е изключително трудна задача.
Това ни е позицията много преди да влезем в този кабинет, но дупката между приходите и разходите е огромна", каза той, в ефира на БНТ.
"Вината е колективна. Много често партиите гласуват консенсусно, но това е едно недобро решение. 3% дефицит е таванът - максимално разрешеният дефицит.
Това означава, че сме похарчили повече, отколкото сме изкарали. Никога не води до нищо добро. Имаме колективен грях. Трябва да се води политика дефицитът да стане нула", допълни вицепремиерът.
Според него, страната ни отдавна е част еврозоната, въпреки че официално не е приета.
"България реално от четвърт век във валутен борд. Ние оттогава нямаме независима валутна политика. Оперираме с валута лев, която е вързана за евро. Първо към марката. Като държава рейтингът ще ни се повиши, когато влезем в еврозоната. Продавачи на страхове обаче има много", каза още Дончев.
"Имаше времена, когато България се сравняваше с Югославия и Румъния. Сега ни е страх да не станем като Германия или Франция.
Огромни икономики като тях, дори и да изпаднат в рецесия, не може да се сравняват с евентуална рецесия в България. Мащабите са коренно различни", смята той.
Според него няма да е лесно управлението с ИТН и БСП.
"Това е изключително трудно съвместно управление. Има много теми с противоречия, надявам се да намерим изход от всички спорни теми с разговори, компромиси и визия за доброто на България.
По всички тези теми - Украйна, еврозона, и др., са водени разговори и спорове. Стигнали сме до минималната доза консенсус. И има правителство, не да му се радваме, а да свърши работа.
Взаимни исторически основания да си нямаме доверие, но няма друга алтернатива, освен да стартираме процеса, да си имаме отново доверие.
Има проблеми в бюджета, европейските пари, недоверието към политиците.
За да правиш истински реформи изискват усилия в рамките на години. Има теми, които не са обект на спор, не само такива, които ни разделят", каза той.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com