Теодора Георгиева-личната прокурорка на Кирил Петков

Представителят на България в Европейската прокуратура бе отстранена в четвъртък от длъжност

Теодора Георгиева-личната прокурорка на Кирил Петков | StandartNews.com

Представителят на България в Европейската прокуратура Теодора Георгиева бе отстранена в четвъртък от длъжност, за да се предотврати „всякакъв риск или усещане за компрометиран интегритет на разследванията“. Това е прецедент в работата на европейската институция, ръководена от румънката Лаура Кьовеши, разследваща нарушения при управлението на европейски средства в страните членки на общността.

Пеевски: Днес подавам сигнал срещу Теодора Георгиева! Горещо разкритие за Кирил Петков

Актът нанася тежки репутационни щети както на Европрокуратурата, но най-вече на страната ни, защото показва, че дори магистрат, преминал през оценката на европейските институции, може да се окаже без нужния интегритет. Скандалните разкрития, че малко известната софийска административна съдийка и бивша прокурорка дължи престижния си пост в институцията със седалище в Люксембург благодарение на задкулисното влияние, упражнено от емблематичния лобист Петър Петров-Еврото, всъщност не са изненадващи, не и за юридическата общност у нас.

Роман Василев: Теодора Георгиева даде грозно послание

Просто записът, на който Еврото уверява тогавашния кандидат за български европейски прокурор, се оказа върхът на айсберга от провали и скандали, съпътстващ присъствието в Европейската прокуратура на семплата откъм юридически качества Георгиева. 

Изборът на Георгиева

Самото изпращане на Теодора Георгиева бе съпроводено от множество въпроси, чиито отговори се намират едва сега. Проблемът е, че с писмено уведомление още преди повече от една година укриващият се в чужбина Петър Петров – Еврото сам обяви, че Георгиева е зависима, както и че е приемала нерегламентирани плащания от него. От това не последва нищо, Георгиева беше „изпрана“ от заинтересовани икономически, юридически и политически кръгове у нас. Сега, когато твърденията получиха видеопотвърждение, ситуацията се промени, макар да бе направен неуспешен опит по „спасяването“ на протежето на олигархичния кръг „Капитал“ и лично на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков в Люксембург.

Ортачката на Пепи Еврото изгоря. Европейската прокуратура я отстрани

От години се твърди, че освен на Еврото Георгиева дължи кариерата си и на връзките с бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови, на които търговски представител в Турция близо 15 години е бил съпругът й – Васил Георгиев, който бе дори заместник-министър на външните работи в правителството на Кирил Петков. 

Коя е скандалната европрокурорка от записите на Пепи Еврото?

Това постави Георгиева още в началото на мандата й в ролята на проводник на интересите на „Промяната“ в Европейската прокуратура. 

Скандалът със замесването на името на Кьовеши с арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова

Незаконните арести на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова, за които днес обвиняем е Кирил Петков, бяха извършени в контекста на визита на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши в София. Дори в първоначалната информация, разпространена от МВР за задържането на лидера на опозицията и неговите сътрудници, бе посочено, че арестите са във връзка с разследване на Европрокуратурата.

Оказа се, че в премиерския кабинет на Петков в деня на акцията по задържането на Борисов е била една от делегираните прокурорки у нас. Тогава стана ясно, че Георгиева е превърнала институцията в „бухалка“ на „Продължаваме промяната – Демократична България“ срещу ГЕРБ.

За това, че евроинституцията се използваше за политически шантаж и натиск, може да се съди и по моментите, в които европрокурорите имаха засилена активност. Без изключение, преди всички избори в изминалите 4-5 години, ЕППО атакуваше кметове на ГЕРБ очевидно с цел извличането на дивиденти за политическите им опоненти от ПП-ДБ.

Извън очевидно пропагандните и политически мотивирани акции представителството на Европейската прокуратура у нас се провали тотално в разследванията си. Дълго време единственият осъден за престъпление, при това условно, бе чиновник, който бе поискал подкуп от 5000 евро. Всичко това остави срамно петно върху смисъла на евроинституцията, за чието създаване и издръжка европейските данъкоплатци плащат десетки милиони евро. Само заплатата на Георгиев в Люксембург е 15 000 евро на месец.

За това, че Георгиева е зависима от кръга „Капитал“ и други близки до ПП-ДБ олигарси, говореше и фактът, че нашата представителка в Люксембург получаваше позитивни ПР-публикации и удобни интервюта в изданията на Иво Прокопиев. Така се случи и само преди броени дни, след като излезе скандалният видеозапис на Еврото, на който той уговаря „избора“ на самата Георгиева за европрокурор.

Кадровият провал

Българският офис на Европейската прокуратура претърпя колосален провал откъм кадрова обезпеченост. Първоначално българските прокурори, които трябваше да работят за Кьовеши и да бъдат под прякото ръководство и надзор на Теодора Георгиева, трябваше да бъдат десет. Но така и квотата не бе попълнена и причината за това се криеше именно в Георгиева. Когато Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет изпрати на Кьовеши списък с кандидати, тя върна няколко с мотив, че са били следователи, а не прокурори или съдии.

Оказа се, че Георгиева е подвела колегите си в България, защото е агитирала сред следователите масово да участват в процедурите, а по-късно се оказва, че има принципна позиция на централата в Люксембург за делегирани магистрати да се избират само съдии и прокурори с опит. 

Друга част от избраните от българските кадровици, но недопуснати от ЕППО, се оказаха жертва на властовите амбиции на самата Теодора Георгиева, която, вместо да се застъпва за кандидатите, масово агитирала колегите от Колежа на европейските прокурори в Люксембург да не подкрепят номинациите. 

Проблемът стана видим, когато и малкото назначени в ЕППО магистрати, получаващи много добро възнаграждение, решиха, че макар да изглежда престижна, служебната им ангажираност под прякото ръководство на Теодора Георгиева им носи регрес в кариерно и юридическо израстване. След няколкото прокурори, които напуснаха заради лошата работна атмосфера и провала на Георгиева като техен пряк ръководител, служители на институцията, базирани у нас, също доброволно обърнаха гръб на Европрокуратурата. 

Макар Кьовеши да разпореди проверки на кадровото текучество до някакви адекватни мерки не се стигна. Вероятно, защото като опитен европейския бюрократ румънката предпочете да предпази реномето на институцията, която ръководи, а не да признава тоталната административна безпомощност и задкулисна зависимост на подопечната си Теодора Георгиева. 

И както в повечето случаи става, проблемите се задълбочиха. Заради това след като Кьовеши поиска България да има 15 европейски делегирани прокурори, квотата отново остана незапълнена, а кандидатите за иначе добре платените позиции стремително намаляха. 

Кризисен ПР – прокурор в ролята на жертва?!

Собствените си провали, съчетани с опитите да изпълнява поръчки, възлагани от олигархичния кръг „Капитал“, Теодора Георгиева опита да оправдае с всеки друг, но не и с липсата на управленски способности, а очевидно и с дефицит за провеждане на тежки наказателни разследвания. 

Без позоваване на източник, все пред удобни медии, част от които играещи ролята и на пощенски кутии за компромати, но все през автори и журналисти, имащи добро отношение към депутата от ПП-ДБ и бивш вътрешен министър Бойко Рашков, в публичното пространство стартира кампания по прехвърляне на отговорността за провалите на българския офис на Европейската прокуратура към органите на МВР.

На следващ етап вече лично Георгиева започна да обвинява МВР в саботаж. Стигна се до абсурдни внушения, че трагичната гибел на собствената майка на българския европрокурор станала жертва на престъпление – старата й къща била запалена, а самата Георгиева преди месец и половина пусна опорката, че била заплашена, заради което Кьовеши се видяла принудена да поиска охрана от министъра на правосъдието за своя представител за България. 

Всичко това ескалира в момента, в който стана ясно, че Теодора Георгиева ще бъде отстранена заради записите с Еврото, както и заради пряката и очевидно неправомерна намеса в разследване за разширяване на газохранилището „Чирен“, българската европрокурорка влезе в ролята на пропагандно острие на ПП-ДБ и реши да се прави на жертва на Делян Пеевски. Удобно алиби за наивници.

Факт е, че дори бившият прокурор и служител на „Антикорупционния фонд“ Андрей Янкулов иронизира опитите на Георгиева да влезе в ролята на мъченик и борец срещу корупцията: „да вярваме, че хора, сами поставили се в зависимост от мафията с цел да заемат определени властови позиции, заемайки ги, видите ли, щели да се изправят от тези си позиции срещу същата тази мафия, която ги държи в зависимост, отива ужасно далеч в пожелателното мислене…“ Друг е въпросът, че Янкулов винаги би приел, ако можеше да получи поста на Георгиева, от което не би произлязло нищо повече освен от тоталното поставяне в зависимост на институцията. 

В крайна сметка се оказа, че Теодора Георгиева се превърна в символ на провала на Европейската прокуратура. Това е така заради тясната й свързаност с провалени политици като Кирил Петков, комунистически следователи като Бойко Рашков и близките до тях сайтове, медии и най-вече дирижиращите ги задкулисни играчи, лобисти и олигархични кръгове. Губещи в случая не са само българите, но и европейците, които с основание губят доверие в европейската перспектива.

Заради това е разбираемо, че Георгиева бе отстранена „временно“, което без съмнение ще се окаже и „окончателно“.

Надеждата е, че занапред институцията на Кьовеши в България няма да се използва за бухалка срещу политически опоненти и икономически конкуренти.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай