Цяло лято ще бъде ограничено движението по магистралите "Хемус" и "Тракия" заради ремонти. Кабинетът отпусна 100 млн. лв. за реконструкция на отсечките в най-тежко състояние.
Разчистeте шосетата до края на юли, разумните хора ще ни разберат, каза Бойко
Тапи до морето ще тормозят шофьорите до края на юли месец. За това предупреди в сряда строителният министър Лиляна Павлова. "За съжаление на шофьорите и пътуващите през цялото лято ще бъде ограничено движението по магистралите "Хемус" и "Тракия" заради ремонти", заяви Павлова след заседанието на кабинета, на което бе решено да се пуснат по бюджета на МРРБ до 100 млн. лв. за ремонт на всички критични участъци по двата аутобана.
От 1 април по тези участъци бе въведено допълнително ограничение на скоростта поради това, че включително след зимния период състоянието им се влоши до такава степен, че то застрашава допълнително движещите се с висока скорост. "С тези до 100 млн. лв. започваме поетапно, при много ясен график извършване на ремонтни дейности от 80 км от участъците на АМ "Тракия" и АМ "Хемус"", обясни строителният министър и допълни: "През целия строителен сезон, който започва от края на април до октомври, всички тези ремонтни работи ще се извършват едновременно. Затова пътната агенция и фирмите, които ще извършват ремонта, изготвят график за временна организация на движението, който ще бъде съгласуван с КАТ, за да бъде създадена временна организация на движение".
"Вкарвайте работниците сега. Сега сме 15 април, поне ако може до 1 юли да съкратим срока - от август да падне на 1 юли. Ако трябва да правят денонощна ремонтна работа. Юли и август хората трябва да могат да пътуват леко, нали затова ги правим тези магистрали, а не за да ги утежняваме. Денонощно да работят", заръча още по време на заседанието на кабинета премиерът Бойко Борисов на Павлова. След това обаче става ясно, че отпуснатите суми няма да стигнат, за да може да се плати денонощна работа на фирмите. "Говорете с фирмите. Когато шофьорите минават и виждат как се работи, те ще разберат, че от 30 години не са пипани тези магистрали и по-добре да е тежко известно време пътуването, но да има дълъг и добър резултат. Може да не ги пипаме и ние. Но няма как работеща магистрала да я асфалтираш за един ден и да не създадеш проблем. Разумните хора ще го разберат, но виждайки ритъма и начина на работа, който може да е денонощен", заръчва още министър-председателят на строителната шефка. След това
Борисов обяснява как мостовете по магистралите са много опасни и от 30 години не са ремонтирани.
Междувременно на заседанието на кабинета възниква спор между финансовия министър Владислав Горанов и Лиляна Павлова заради ремонта на Аспаруховия мост във Варна. Регионалният министър казва, че той ще струва 35 млн. лв. "Министърът на финансите има съображения, че 100 милиона са си 100 милиона, но ако падне някой мост с колите по него, тогава ще е още по-лошо. Затова - затваряме и правим. Който счита, че не е правилно - да излезе, да отиде под моста, защото аз съм бил. И ако видите какви са мостовете на "Хемус" и "Тракия", няма да минете оттам.
Те не само са проядени, не само армировката виси понеже един си беше направил язовир под магистралата и колоните са тежко компрометирани и непипани толкова време... И както виждате - година и половина, докато ни нямаше, пак не са пипани", обяснява нагледно Борисов ситуацията с мостовете. От своя страна Горанов взима думата и предлага точката за Аспаруховия мост да бъде приета, но само на вносител. "Без Аспаруховия мост?!", възкликва обаче Павлова, на което финансовият министър отговаря, че с тези пари може да се свърши нещо друго. "Ако говорим за приоритети, не съм сигурен, че точно този пътен участък е най-приоритетният, който може да се направи в Северна България.
А в Северна България има много други места, където може, без да променяме числото 100 милиона, да свършим някаква работа", казва Горанов пред колегите си. Следва кратко прехвърляне на реплики за това колко важен е Аспаруховият мост и как оттам минават и тирове. Горанов съветва тежките машини да се спират при 35-градусовите жеги. "Аз съм ги спрял", намесва се и транспортният министър Ивайло Московски.
"На вносител приемаме, до тази точка. Ако министър Горанов ни предложи по-жизненоважни, структуроопределящи и належащи обекти в Северна България, ще ги преразгледаме", заключава премиерът. И дава срок до следващата сряда. "Пътищата в България са недофинансирани и аз мога да ви предложа много пътища", обяснява от своя страна Павлова. "Недофинансиране" е термин от медицината. Пътищата в България не може да се финансират с 67 лева на година. Така че, ако обичате, първо измислете някаква система за финансиране и тогава ще си говорим за пътища", отсича Горанов.
Само мостът над Елешница струва 4 млн.
Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройство
Цяло лято ще бъде ограничено движението по магистралите "Хемус" и "Тракия" заради ремонти. Както знаете, от 1 април по тези участъци беше въведено допълнително ограничение на скоростта поради това, че включително след зимния период състоянието им се влоши до такава степен, че то застрашава движещите се с висока скорост. С тези до 100 млн. лв. започваме поетапно при много ясен график извършване на ремонтни дейности на 80 км от участъците на АМ "Тракия" и АМ "Хемус".
Това включва изцяло ремонтиране, включително на пътната основа. Ще бъдат ремонтирани следните участъци: от АМ "Тракия" - от 5 до 10 км, от 60 до 90 км и от 119 до 134 км; за АМ "Хемус" има 4 участъка в направлението Шумен-Варна, които също ще бъдат изцяло ремонтирани, рехабилитирани и реконструирани. В рамките на тези до 100 млн. лв. по протежение на тези 150 км стари участъци на двете магистрали ще бъдат ремонтирани абсолютно всички мостови съоръжения, включително фуги, отводняване, пътни знаци, пътна маркировка и мантинели. Само ремонтът на Елешница ще струва 3-4 млн. лв., тъй като се говори за цялостно махане на асфалта, на плочите, изграждане на нови плочи, хидроизолация и асфалтиране, т.е. цялостен ремонт. Паралелно с тези ремонти тази година предстои да завършим започнатите в предишния мандат на правителството "Борисов" ремонт на големите виадукти по двете магистрали - Бебреш на АМ "Хемус", на който трябва да бъде довършено дясното платно, и на виадуктите при 61 км и 67 км на АМ "Тракия", където е направено само едното платно. Две години те не само не бяха довършени, а и не бяха разплатени от предишното правителство. Затова апелираме всички пътуващи да имат търпението и разбирането, че когато се извършват такива сериозни ремонтни дейности, движението ще бъде ограничено. Обходни маршрути не на всички места могат да бъдат предложени.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com