Световната банка отказва да плаща ДДС у нас

Министри спорят кой поема 20-те процента за консултантски услуги

Световната банка отказва да плаща ДДС у нас | StandartNews.com

София. Световната банка, чийто представители консултират страната ни как да усвояват по-добре евросредства, не иска да плаща ДДС за извършените услуги. Това става ясно от стенограмата на последното заседание на правителството, публикувана на сайта на Министерски съвет. 

Планът за действие на властта се отнася за ВиК сектора, транспорта, иновациите и подобряване на конкурентоспособността на българската икономика за периода 2014-2020 г., обяснява вицепремиерът Илияна Цанова. Финансист № 1 Калин Христов обаче допълва, че е имал разговори с представители на Световна банка и се е появил въпросът, "когато те разпределят средства, които да се използват за консултантски услуги, те искат да не плащат ДДС по услугата".

"Ние нямаме нищо против да се използва Световната банка като консултант. Въпросът е на следващия етап, тъй като имах разговори с представители на Световна банка миналата седмица, на следващия етап се появява въпросът, когато те разпределят средства, които да се използват за консултантски, консултантството е услуга и те искат да не плащат ДДС по услугата. Това нещо трябва отсега да е ясно, че ние не можем да се съгласим като страна да освободим от ДДС конкретна услуга, предоставена от международна финансова институция, тъй като първо, третираме неравноправно частни фирми, които предоставят услуги. И второ, по принцип данъчната политика е да няма освобождаване от ДДС в нашата страна. Имало е такава дискусия за лекарства, за детски храни и т.н. Така че, ние одобряваме този проект, но понеже като дойде да се реализира, се появяват следващи неща, трябва да е ясно отсега, че ние не можем да освободим международни финансови институции, когато си купуват услуги, от заплащането на ДДС. Те по международни договори са освободени, ако те директно си ги закупуват, но те не искат директно да си ги закупуват, искат да предоставят средствата на конкретни фирми или на конкретни местни юридически лица. В този случай те не могат да бъдат освободени от данък добавена стойност", Казва Христов.

"Господин министър, аз мисля, че ние няма да постигнем с нито една международна финансова институция съгласие те да плащат данък добавена стойност. Това трябва да се плати в крайна сметка от бенефициента на услугата, която е българската държава. Така че това е решението. Ако ние искаме да ползваме тези услуги, това е единственото решение. Стойността на услугата се доплаща с 20%, които предполагам ще трябва да бъдат осигурени от държавния бюджет, тъй като оперативните програми не биха го финансирали според мен, е отговорът на Цанова.


"Международните финансови институции са освободени от ДДС, само ако директно си купуват услугата. Когато бенефициентът я купува, тя е с ДДС. Това е закон. Кой да го плаща?", не отстъпва Христов.

Правителството одобрява решение за ползване на консултанските услуги на Световната банка, но премиерът нарежда на Цанова и Христов да търсят вариант, за да се реши проблемът с плащането на 20% ДДС.


Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай