Червените във Варна критикуват кабинета, но бранят Клисарова
Нездраво мълчание и изчакване на официалния анализ на Изпълнителното бюро (ИБ) цари повече от седмица след вота в червените редици. Очаква се днес председателят Сергей Станишев да свали също енигмите около своята оставка, ремонта на кабинета, кой и как ще поеме отговорността за разгрома на 25 май, драстичните промени на всички нива в БСП.
София. Напрежението в Столетницата се засилва по няколко линии. Първо Янаки Стоилов плахо поиска оставката на Сергей Станишев. Лидерът на лявото крило настоя БСП да се яви с ново ръководство на следващите избори, но в същото време подчерта, че не му е сега времето да се занимават с вътрешнопартийните проблеми, а вместо това трябва да се заемат да стабилизират правителството. Другият изявен политик, който настоя за радикални промени, е Илияна Йотова. Йотова, която отново бе избрана за евродепутат, поиска бърза оставка на цялото ръководство, пълен цикъл от отчети и избори в партията и нов конгрес. Третият солиден фактор, който също размаха пръст на "Позитано" 20, е кметът на Ловеч Минчо Казанджиев. "Начинът за поемане на отговорността е ясен и друго решение при този изборен резултат няма", отсече Казанджиев. Към триото бунтари се присъедини и народният представител Георги Кадиев, но засега не се забелязва друга революционна дейност сред соцактива.
Лидерите на местните структури обаче сериозно за загрижени за постовете си, особено там, където ГЕРБ ги изпревари с много, а и в 11-те области, където БСП се оказа трета сила след ДПС - Благоевград, Бургас, Пазарджик, София, Шумен, Хасково, Търговище, Смолян, Силистра, Разград и Добрич. Опасенията на регионалните председатели е, че "Позитано" ще се опита да ги накара да платят сметката за тежките загуби.
В Бургас например за първи път БСП загуби от ГЕРБ в процентно съотношение 34,4:15,7 и стана трета политическа сила в Бургас след ДПС. Ръководството на областната структура на БСП обаче не признава очевадното. "Категорично не можем да кажем, че нашите избиратели не припознават правителството като правителство на БСП. Но определено има някакво недоволство. Мнението на хората е, че БСП може да има по-силно участие в сегашното правителство. Усеща се настроение, че БСП трябва да има по-силна роля в управлението", заяви областният лидер на Столетницата в Бургас Николай Тишев.
Червените структури във Варна пък смятат, че симпатизантите на БСП не припознават правителството на Орешарски като свое. Те предвиждат незабавен ремонт на кабинета, за да се потуши напрежението. Варненските социалисти обаче са на мнение рокадите в кабинета не бива да засягат местните министри - транспортния Данаил Папазов и образователния проф. Анелия Клисарова.
В Перник БСП също постигна историческа загуба, след като 10% от червените избиратели отидоха при АБВ.
"В предизборната кампания недостатъчно добре бе обяснявано какво прави правителството. А ако е обяснявано, то е останало нечуто", коментира партийният лидер Ненко Темелков. Според него са нужни по-радикална лява политика, по-ясни и по-прагматични действия за обикновените хора.
В Кърджали също цари спокойствие въпреки срива на Столетницата - 7,3%. "Ситуацията не е толкова "страшна" каквито са коментарите на нашите опоненти, а още повече някои крайни внушения на вътрешнопартийната опозиция. Всичко трябва да се анализира без излишни емоции, трезво да се преценят пропуските и грешките и се набележат конкретни стъпки за работа в следващите месеци", обяви областният лидер Георги Кючуков. Той одобрява евентуален ремонт на кабинета, но не на всяка цена.
Пълна концентрация, но и спокойствие са обхванали редиците на БСП във Велико Търново. "В момента разединение под Царевец няма, готови сме за нови предизвикателства", каза зам.-председателят на общинското ръководство на БСП Петко Тюфекчиев. Плевенските социалисти пък са лоялни към кабинета и не смятат, че носи вина да останат втори на вота в областта. "Действително се опитват да вменят такава нотка като ангажимент на правителството. По-скоро видяхме невъзможността на нашата партия да мотивира електората. Правителството пое достатъчно ангажименти към Плевенския регион и това не може да бъде мотив", заяви председателят на областната организация Мирослав Михайлов.
Лидерът в Пиринско иска вот на доверие
Областният лидер на БСП в Пиринско ще иска вот на доверие от съпартийците си. Юлиян Гошев е категоричен, че това ще стане още на първия областен съвет на партията. "Не става въпрос за оставка, просто членовете на ръководството трябва да преценят доколко аз нося вина за загубата и дали трябва да продължа да съм на този пост. Всеки общински председател в региона трябва сам да прецени дали ще иска вот на доверие", коментира той. Гошев увери, че ако не получи подкрепа от съпартийците си, е готов веднага да се оттегли. "Но не бива да се отива и в другата крайност след загубата на евроизборите - да се заклеймяват и разпъват на кръст водачите на партията", подчерта той. Гошев смята, че от това правителство са много малко позитивите за БСП. Според него е необходимо да се назначат за министри и политически лица, а не само експерти. "Само така ще се провежда в съответното министерство политиката, в случая - на БСП", казва Юлиян Гошев.
Според областния младежки лидер Асен Балабанов пък промени са нужни на всички нива в левицата. "Ако партията продължава да избутва на заден план младите хора, нищо добро не ни очаква", коментира той. Според него ръководителите на всички изборни позиции трябва да потърсят вот на доверие от съпартийците си.
Редовите социалисти в Пиринско пък споделят, че не са толкова важни имената на министрите, а каква работа вършат. "Дали са разпознаваеми, за нас те няма значение. Важно е да провеждат добра и успешна политика. Да извършат необходимите реформи. Защото почти нищо не се случва и в здравеопазването, и в образованието", твърдят членове на БСП в Пиринския край.
Ремонтът да не е самоцел
Васил САМАРСКИ, областен лидер на БСП-Стара Загора
В следващите няколко дни ще обсъждаме с секретарите но основните партийни организации какъв характер трябва да има евентуалният ремонт на кабинета. Аз лично смятам, че трябва да се засили политическото ляво в неговия състав. Експертите са си експерти, никой не отрича техните качества, но тяхното говорене като министри явно не стига до хората. Виждаме, че съвсем другояче стоят нещата при политически фигури като Ангел Найденов и Драгомир Стойнев, например. Тяхното говорене, техните послания се приемат много лесно и много бързо от нашия електорат.
От друга страна обаче, самоцелната подмяна на експертите с по-ярки политически фигури е като нож с две остриета. Ще спечелим нашите симпатизанти, но пък ще загубим други, които стоят малко по-далече от БСП. Така че може би най-добрият изход е в нова, по-действена и по-близка ПР политика на кабинета. Разбира се в министерства, в които анализът на коалиционните партньори покаже, че има проблеми, трябва да има рокади.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com