Хасково. Делегираните бюджети трябва да отпаднат като система на финансиране в училищата, смята министърът на икономиката Драгомир Стойнев. Той коментира, че чрез сега действащата система учебните заведения гонят конюнктурата, а не качеството на образование.
„Това важи не само за средното, но и за висшето образование. В крайна сметка българските деца получават една диплома, но не и знания. Трябва да се намери механизъм, който да стимулира знанието, а не бройката в университетите. Парите не трябва да вървят с ученика, а с резултатите му ", подчерта още министърът.
Според Стойнев трябва солидна промяна и в целия образователен процес, който да е обвързан с нуждата на бизнеса от кадри.
Според него ученето и практиката в средното образование трябва да са разпределени на половина. Един от начините това да се постигне е бизнесът да „произвежда" свои кадри като финансира обучението им.
Друго от решенията е да се увеличи стажа на средношколците в предприятията.
Министър Стойнев посети в Хасково едно от най-добре развиващите се предприятия в региона- "ПИМ" ООД. По време на срещата с ръководството на дружеството стана ясно, че макар отличните условия за работа и средната заплата от 1000 лв, няма желаещи инженери, заварчици и шлосери, което да бъдат наети.
„Външната ни политика трябва да се икономизира - т.е. да отговаря на интересите на българския бизнес. За нас е важно да подкрепим бизнеса и да го насочим към тези пазари, където има висок икономически растеж", посочи още министърът. В тази връзка Драгомир Стойнев обяви, че през септември ще бъде подписано споразумение между образователното, социалното и икономическото министерство за въвеждането на система, според която младите хора трябва да получават занаят и да повишават квалификацията си още в средните училища.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com