Спор в парламента за здравните пакети (ОБЗОР)

Спор в парламента за здравните пакети (ОБЗОР) | StandartNews.com

Цял ден депутатите спориха за промените в Закона за здравното осигуряване, като вниманието им спря на текстовете, свързани с разделянето на заболяванията, за които здравната каса плаща, в основен и допълнителен пакет. Депутатите удължиха работното си време до окончателното приемане на законопроекта. Предлаганата от здравния министър Петър Москов реформа предвижда в основния пакет да попаднат всички тежки и социално значими заболявания и към тяхното лечение да се насочи основният финансов ресурс, така че пациентите да имат бърз и напълно безплатен достъп до лечение. В допълнителния пакет трябва да попаднат болести, които не застрашават живота и лечението им търпи отлагане. Финансовият ресурс за тях ще е ограничен, което означава, че за достъп до безплатно лечение, покривано от НЗОК, ще се чака. Ако човек не желае да е в листа на чакащите и иска незабавно лечение, ще трябва да си го плати или да разчита на допълнително здравно осигуряване. "Сега в българското здравеопазване се плаща и доплаща за всичко, независимо дали от това се инвалидизираш и можеш да умреш", отговори на критиките Москов и посочи, че занапред ресурсът ще се насочи приоритетно към заболяванията, от които масово боледуваме, и "важните, тежките проблеми".

Депутатите приеха още текст, според който от следващата година държавата постепенно ще започне да увеличава размера на вноските, които прави за здраве за осигуряваните от нея групи - деца, пенсионери, социално слаби. Сега тя ги осигурява върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се, който сега е 420 лева. Идеята е от 2016 година да започне поетапно повишаване с 5 на сто годишно на размера на осигурителния доход, върху който държавата внася здравни вноски, и така през 2025 година държавата най-накрая да стане коректен платец на здравни вноски.

По-рано депутатите отхвърлиха предложението на Москов за увеличаване на държавната квота в надзора на здравната каса. Срещу предложението се обединиха депутатите от опозицията и депутатите от ГЕРБ, след като преди това то срещна сериозен отпор от страна на бизнеса, синдикатите и медицинската общност. Москов предлагаше представителите на държавата в надзора на НЗОК да се увеличат от четири на шест души и по този начин да се осигури мнозинство на държавата при взимането на решения, свързани с управлението на над 3 млрд. лева от здравни вноски.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай