Депутатите не можаха да съберат кворум от два опита и извънредното заседание пропадна.
При първия опит в залата имаше само 67 депутати, а при втория - 69.
И премиерът Димитър Главчев е в залата - чака да бъде изслушан по темата за Сребреница.
Пленарната зала обаче бе полупразна.
Обрат с извънредното парламентарно заседание
За заседанието при първото гласуване се регистрираха едва 67 депутати - 1 от ГЕРБ, 53 от ПП-ДБ, 9 от ИТН и 1 независим.
Зам.-председателят на парламента Росица Кирова обясни пред журналисти между двете гласувания, че това ще бъде последният опит и, ако пак няма кворум - няма да има заседание.
"Предизборна кампания е. Трябва внимателно да подбираме темите, по които използваме правото, което поправките в конституцията ни дадоха за извънредно свикване на парламента", каза Кирова. Запитана защо е свикала заседанието в неделя, тя отговори, че различните политически сили заради кампанията имат планирани прояви през седмицата, а парламентът да заседава преди деня за размисъл не е редно.
Народното събрание трябваше да заседава извънредно.
От "Възраждане" и БСП обявиха, че няма да участват.
Лидерите на ПП и ДБ - двете формации, които поискапа да се свика това заседание закъсняха - не дойдоха за първото гласване, но успяха да дойдат за второто.
Навреме се яви само Никола Минчев.
Искането депутатите да прекъснат ваканцията си и да се съберат е на ПП-ДБ и по него бе издадено разпореждане на основание чл. 78, т. 2 от Конституцията и чл. 41, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. То е подписано от Росица Кирова – за председател на Народното събрание.
В дневния ред е проект на решение за задължаване на министъра на здравеопазването да предприеме действия и мерки за сключване на колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ и за прилагане на санкции за неплащане на предвидените в него трудови възнаграждения на медицинските специалисти.
Изслушване на служебния министър-председател Димитър Главчев на основание чл.111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрани във връзка с публично изнесена информация за изпратена грама до постоянния представител на България в ООН за промяна на позицията на страната ни по повод гласуването на резолюцията, утвърждаваща международен ден за възпоменание на геноцида, извършен от босненската сръбска армия в Сребреница през 1995 г. също е в програмата на заседанието.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com