Днес е денят, в който светът отбелязва една от най-мрачните страници в човешката история. Може би най-мрачната. Холокоста. Това написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук по повод 80-ата годишнина от освобождаването на евреите в концентрационния лагер „Аушвиц-Биркенау“.
Според Трифонов трябва да се помни фактът, че човешки същества са причинили това зло на други човешки същества.
Ето пълния текст на публикацията му:
Днес е денят, в който светът отбелязва една от най-мрачните страници в човешката история. Може би най-мрачната. Холокоста. Чудовищното, откачено, ненормално, изумително, потресаващо избиване на около 6 млн. евреи. Разбира се, че няма думи, с които нещо подобно да бъде описано.
Преди няколко години изпратих моя велик колега Иван Кулеков в концлагера Аушвиц и той направи филм. Мисля, че не съм гледал по-потресаващо нещо. Трябва да се помни фактът, че човешки същества са причинили това зло на други човешки същества. И трябва да се помни фактът, че България е една от малкото държави, по времето на това злодеяние, която е спасила българските евреи - около 50 хиляди души. Тоест, благодарение на България близо 50 хиляди живота са продължили, в това мрачно време.
Благодарение на смелостта на България, 50 хиляди генетични линии са продължили. Това е едно изумително дело на целия български народ, което заслужава само уважение и гордост от наша страна.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com