Най-дългите преговори преведоха в парламента вчера представителите на ГЕРБ и реформаторите. Повече от 6 часа те заседаваха в една от големите зали на Народното събрание. ГЕРБ предстои да разговаря с представителите на Патриотичния фронт на 16 октомври.
Ние сме единни, ще го докажем и юридически, отвърна Москов
Нов скандал вместо съюз. Така приключиха първите преговори между ГЕРБ и реформаторите. Повече от 7 часа представителите на двете формации обсъждаха общите приоритети за страната, както и възможността за създаване на стабилно управление. "Не получихме най-важния отговор как можем да съставим стабилно правителство, без да сме наясно колко надежден партньор е Реформаторският блок", заяви Цецка Цачева след края на консултациите.
Тя, Менда Стоянова и Румяна Бъчварова от ГЕРБ преговаряха с бившия икономически министър от кабинета "Борисов" Трайчо Трайков, който вече е при реформаторите, и неговите колеги Корман Исмаилов, Димитър Танев и Петър Москов.
В 19,30 ч ГЕРБ почти изключи възможността да встъпи в коалиция с Реформаторския блок, който се очакваше да бъде техен партньор. Причина за това стана както липсата на единна форма на управление при реформаторите, така и публичното анонсиране на тяхната преговорна платформа. Това поведение Цецка Цачева определи като "извиване на пръсти". "Няма да продължим разговорите и да отидем на втори кръг преговори засега. Причината е, че Реформаторският блок няма ясна юридическа форма, която да гарантира бързината и стабилността на управлението ни заедно", заявиха Цецка Цачева, Румяна Бъчварова и Медна Стоянова. "Ние сме единен субект и документалният проблем е решим, това може да е само формален повод, а не причина за отказ от съставяне на съвместно правителство", контрира Петър Москов, зам.-председател на ДСБ. Юридическата стабилност и единението на блока беше основното, но не единствено притеснение на ГЕРБ за продължаване на разговорите. Москов допълни, че реформаторите бързо могат да решат проблемите с тяхното юридическо представяне. "Всички документи могат да се подписват от петимата председатели на партиите", каза още той. Отговорът му обаче не удовлетвори преговорния екип на ГЕРБ. "Ние чухме, че са нужни 22 или 23 подписа от членовете на парламентарната група на Реформаторския блок, не разбираме така ли е и с колко подписа може да се постигне юридическата легитимация на блока, а се притесняваме, че тази тромавост би могла да навреди на управлението", обясни от своя страна Цачева.
Оказа се, че този проблем, въпреки че е най-голям за ГЕРБ, не е единствен, за да припознаят реформаторите като свой коалиционен партньор. "Ние не получихме отговор на редица политически изисквания, които имаме за формирането на правителство", каза и Румяна Бъчварова. Според нея, реформаторите не са дали отговор на въпроса как и с кого да се постигне стабилно парламентарно мнозинство. "Тази задача се усложнява още повече, след като те ни предлагат в платформата си да изключим от преговорните партньори БСП, ДПС, "Атака" и ББЦ. Остават АБВ и ПФ, но Реформаторският блок има забележки и към някои позиции на Патриотичния фронт", допълни Менда Стоянова. Сред другите точки, по които ГЕРБ заявиха, че не са видели решения от страна на реформаторите, е и дали ще получат възможност сами да определят кой ще е кандидат за премиер. "Разбира се, че първата политическа сила има право да издигне свой кандидат за премиер. Но кой ще бъде той не е било предмет на днешните разговори. Решението дали го приемаме бихме оповестили по-късно, ако изобщо се наложи да водим този разговор", контрира Москов. Според него, двете политически формации имат препокриване на позициите си на 90% от основните управленски въпроси, включително и съдебната реформа. "Ние сме готови да продължим разговорите за съставяне на правителство, дойдохме на тези преговори с ясното желание за постигане на трайно парламентарно мнозинство. Ако това не се случи, няма да е по наша вина", каза Москов.
В крайна сметка не е ясно дали ще има втори тур на разговорите с Реформаторския блок, тъй като от ГЕРБ си оставиха малка вратичка. В четвъртък преговорите продължават с Патриотичния фронт.
Преди началото на консултациите реформаторите представиха платформа при постигане на съгласие и предложение за следващ етап от преговорите, в която предлагат в спешен порядък формиране на секторни работни групи за уточняване на конкретни параметри и календар на програма за управление в сферите на правосъдието, сигурността, администрацията, икономиката, здравеопазването, образованието, интеграцията и правата на малцинствата. Реформаторите предоставиха тези свои искания в официален документ с подпис и печат от лидерите на блока и на журналистите. Това обаче изненада особено представителите на ГЕРБ, които заявиха, че не са били предупредени за този ход, който окачествиха като опит да се предрешат преговорите.
Патриотите пращат 2 дами на преговорите
Коалиция "Патриотичен фронт - НФСБ и ВМРО" е отправила писмено искане до служебния премиер Георги Близнашки за информация "по неотложните въпроси за решаване в отделните сектори до края на 2014 година". Патриотите настояват тази информация да се предостави на всяка от парламентарно представените политически сили в 43-ото народно събрание заради актуализацията на бюджет 2014, както и обсъждането и гласуването на Закона за бюджета за 2015 година. "Разчитаме на пълно съдействие от Ваша страна и ще Ви бъдем благодарни тази информация да бъде изготвена в рамките на една седмица, за да разполагаме с нея във втората фаза на предстоящите политически консултации за съставяне на правителство", пишат съпредседателите на ПФ НФСБ-ВМРО Валери Симеонов и Красимир Каракачанов. В четвъртък патриотите изпращат на преговорите с ГЕРБ експертите си Полина Карастоянова, Силвия Трендафилова и Искрен Веселинов.
Партиите ядосани на Плевнелиев за първото заседание
Президентът събира парламента на 27 октомври, преди това - консултации
Партиите се ядосаха на президента Росен Плевнелиев за бавното събиране на Народното събрание. Срещу решението му 43-ият парламент да бъде свикан след 12 дни първи се обявиха червените. Веднага след това възразиха и хората на Георги Първанов и Волен Сидеров. Въпреки това държавният глава поиска преди първото заседание да проведе консултации с всяка партия поотделно. Целта е да се обособят 5 ясни общи приоритета, които партиите да следват в работата си в Народното събрание.
"Депутатите имат много техническа и политическа работа за вършене - от сформиране на парламентарните групи и структурирането им през приемане на правилник за работата на Народното събрание, излъчване на представители в комисиите и техните председатели. Ще се взимат много важни решения, които няма да са лесни, но са отговорни и се надявам това да се случи в духа на добри тон и конструктивен диалог, в който се проведоха и разговорите на "Дондуков"2", заяви Плевнелиев след първата обща консултация с парламентарно представените партии, продължила над 2 часа. Държавният глава апелира работата на новия парламент да стартира с две декларации - за бъдещите приоритети в работата на депутатите и за обединение около най-важните реформи, които трябва да се случат в държавата. Участниците в срещата са изразили принципното си съгласие, но подобни декларации могат и трябва да се инициират не от президента, а от най-голямата парламентарна група, обясни Плевнелиев. Още преди връчването на мандат за съставяне на правителство на най-голямата парламентарно представена група Плевнелиев ще свика на консултации поотделно всяка една от 8-те представени в 43-то НС партии и коалиции. Защото е изключително важно максимално бързо да се свършат всички подготвителни работи и да се зададат бъдещите приоритети, за да тръгне след това работата на парламента и евентуалния бъдещ кабинет по вода и с летящ старт, обясни Плевнелиев.
Продължавам да съм отворен към различни разговори и консултации, но съм категоричен, че няма да работя за създаване на коалиции в Президентството, категоричен бе държавният глава. Избори след изборите не са алтернатива, подчерта Плевнелиев и заяви, че се надява на стабилно правителство. Широкото представителство в парламента не е непременно лошо, заяви още държавният глава. И призова депутатите вместо да дадат 100 обещания, да се обединят около 5 или 10 приоритета, които обаче да изпълнят. Надявам се в новия парламент да има конфронтация на базата на идеи, а не на агресията, категоричен бе Плевнелиев.
Миков притеснен за "Бюджет 2015"
Въпреки че повечето политически сили, представени в 43-ото НС, настоявахме 22 октомври да бъде датата, когато да се учреди 43-то НС, президентът избра 27-и за неговата дата. Това заяви след консултациите в Президентството лидерът на БСП Михаил Миков.
"Времето е малко, едните консултации ще се водят в парламента, но чувам, че някои политици посещават Банкя за такива консултации", вметна той. След това посочи, че "няма време за бюджета и необходимите решения, които гражданите очакват". "Срокът за внасянето на Закона за държавния бюджет за 2015 г. по закон е 30 октомври или 1 ноември, едно редовно избрано правителство не може да се оправдава с проект за бюджет, внесен от предишен служебен кабинет", отбеляза Миков. "Поисках от президента и всички останали подкрепиха моето искане за информация за действителното състояние по изпълнението на бюджета, защото всички говорят за актуализация, а ние не разполагаме с конкретни данни", уточни Миков.
"Смятам, че консултациите с най-големите политически партии приключиха и е очевидно, че е невъзможно мнозинство между ГЕРБ и БСП поради идейни различия", допълни още той и прогнозира десен формат на управление. "Невъзможно е и между ГЕРБ и ДПС, както те заявиха", каза Миков.
АБВ "за" заседание на 22.10 заради тока
От АБВ не са съгласни с предложената от президента Росен Плевнелиев дата за свикване на учредителното събрание на 43-ото народно събрание. Това заяви зам.-председателят на партията Румен Петков след консултациите в Президентството. "Толкова отдалечена дата ще забави всички процедури", отбеляза Петков. И добави, че оптималната дата е 22 октомври. "Времевият порядък, който президентът очерта, ще хвърли евентуалното гласуване на правителството някъде през средата на ноември. От гледна точка на общественото напрежение и на проблеми в различни сектори, които през настоящата година ще повлияят по най-негативен начин на най-бедните граждани на България, всяко забавяне няма разумна аргументация", посочи Петков. По думите му ситуацията с КТБ и положението в сектор енергетика са някои от най-неотложните посоки на действия на новото правителство. "61 процента от българските граждани не могат да поемат ценовия удар в енергетиката", каза зам.-председателят на АБВ.
Волен пак напусна "Дондуков" 2
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров отново напусна консултациите при държавния глава, тъй като не бе прието искането му разговорите да са открити за медиите. На излизане от Президентството Сидеров заяви, че това създава съмнение за задкулисие и договорки между партиите. Лидерът на "Атака" заяви, че ще предложи гласуване в парламента и за в бъдеще подобни срещи и консултации, в т.ч. и заседанията на правителството, да са открити за медиите. Атакист номер 1 също се обяви против датата 27 октомври, определена от Росен Плевнелиев за свикване на парламента. Сидеров е предложил първият пленарен звънец да е на 20 октомври, но идеята му не е била приета.
Лъскат Народното събрание 12 дни
Президентът свика учредителното събрание на 43-ото народно събрание на 27 октомври от 14.00 часа. След като парламентът се структурира и се образуват парламентарните групи, Росен Плевнелиев ще връчи мандат за съставяне на правителство на най-голямата парламентарно представена политическа сила. Докато това се случи, служителите в парламента подготвят залите и кабинетите за новите депутати.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com