София. Правителството на Бойко Борисов е реализирало споразумение със Световната банка незаконно, в нарушение на конституцията, преди то да бъде ратифицирано от Народното събрание. Това каза на пресконференция на "Позитано" 20 депутатът от Коалиция за България Румен Гечев.
От БСП изнесоха данни за "беззаконията и безобразията на ГЕРБ, в това число лично на Бойко Борисов и Цветан Цветанов". Според информацията, на 26 юли миналата година тогавашното правителство се съгласява да подпише споразумение със Световната банка за консултантски услуги за разработване на иновационни програми за периода 2014-2020 г. Споразумението се подписва още същия ден.
„Министерският съвет си позволява да се постави над конституцията и да реализира споразумението преди неговата ратификация. От 26 юли 2012 г. правителството и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма не си правят труда да придвижат споразумението в парламента. Споразумението започва да се реализира в нарушение на конституцията и към момента са приведени почти 1 млн. лева към консултанта", разкри Гечев.
"Чак сега от 27 септември тази година правителството на Орешарски придвижва споразумението в парламента, „т.е. сега ние трябва да се опитваме да оправяме бакиите и нарушението на конституцията от миналата година", коментира още социалистът.
Реакции от ГЕРБ
ГЕРБ незабавно реагираха и определиха казаното от Гечев като евтин пиар. „ЕК разчита да се изгради капацитет за следващия програмен период. Да се твърди, че има нарушаване на конституцията, е евтин пиар", каза на пресконференция бившият зам. финансов министър Владислав Горанов.
„Следва да се има предвид, че ако България нямаше полза от такова сътрудничество, правителството трябваше да ревизира и да не предлага подобна ратификация. Това лоби, и експертен капацитет, който получаваме от международните финансови институции, е гаранция за доверието, което получаваме по отношение на европейските фондове", подчерта Горанов. Бившият икономически министър Делян Добрев пък е категричен, че „изказването на БСП, ако не беше трагично, щеше да е изключително смешно".
„Има няколко споразумения. Едното е рамково споразумение от 2012 година между МС и Световната банка. То е ратифицирано от НС. Посочено е, че допълнително ще бъдат включени договори между министерства и банката. При споразумението между МИЕТ и Световната банка се позволява да бъде сключено без допълнителното му ратифициране от парламента. Има и писма от ЕК, които посочват, че България следва да подпише споразумения с Европейската инвестиционна банка, Световната банка, за да се подготви за следващия програмен период", обясни Добрев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com