Сн. "Дневник"
Разделяне на съдебния съвет на две, преформатиране на служебното правителство, ограничаване на властта на главния прокурор, индивидуална конституционна жалба, ограничаване на мандатите на кметове на общини до два и въвеждане на 24-и май като национален празник.
ВИЖ ОЩЕ: Бомба от Христо Иванов! Нов национален празник
Това са част от промените Конституцията на "Продължаваме промяната - Демократична България", които премиерът Николай Денков, правосъдният министър Атанас Славов и лидерите на четирите партии в коалицията представиха днес. Проектът е изработен от двете партии, заедно с инициатива "Правосъдие за всеки" и други организации, и експерти.
ВИЖ ОЩЕ: Пожар с 24 май. Ще изгорим ли в него и българската азбука?
"Тези промени са плод на по-широко политическо съгласие. Това е изключителният факт и се надявам това да е гаранция, че ще ги видим обнародвани в Държавен вестник", заяви Христо Иванов, председател на "Да, България". Идеите са обсъждани и с ГЕРБ, и ДПС. По думите на Иванов от партията на Бойко Борисов изработват текстове за инспектората на съдебната власт.
За да защити идеята за нов национален празник - 24-и май на представянето беше и премиерът Николай Денков. "Опитахме се намерим празник, който обединява. Около който всички обществени групи се обединяват", обяви премиерът.
Правосъдният министър Атанас Славов представи в детайли идеите за преструктуриране на управлението на съдебната власт, съобщи "Дневник".
Те предвиждат да има съвет на съдиите и съвет на прокурорите, като съотношението на квотите е различно.
„Продължаваме промяната – Демократична България” предлагат още:
Мандатът на ВСС да е четири, а не пет години;
Мандатите на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен и административен съд да станат пет години, а не седем както са сега;
Процедурата по избор на председателите на върховните съдилища или главния прокурор да не завършва с указ от президента;
Съветът на съдиите ще се състои от осем души, избрани от съдиите, шестима - от Народното събрание, като те трябва да са представители на академичната и юридическата общност, няма да може да се избират действащи магистрати;
Съветът на прокурорите да се състои от шестима членове, избрани от Народното събрание, двама да се избират от прокурорите и един от следователите.
Според съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков с промените се цели да се постигне по-голяма справедливост, да се прекратеи използването на прокуратурата като бухалка, а съдиите да получат повече независимост. "Втората идея е с тези промени да се изведе на преден план идеята, че България е дала просвета на голяма част от Европа", обяви още Петков.Другият съпредседател и мининистър на финансите Асен Василев заяви, че не трябва да се изпуска шанса да се приемат промените.
Тези промени са плод на по-широко политическо съгласие. Това е изключителният факт и се надявам това да е гаранция, че ще ги видим обнародвани в Държавен вестник, каза Христо Иванов. По думите му има предложения, които са дискусионни. Като такива той отличи идеята за служебните правителства.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com