Реформата в съда е каузата на Иванов

Реформата в съда е каузата на Иванов | StandartNews.com

София. Проф. Георги Близнашки влезе на "Дондуков" 1 с цели четирима вицепремиери. Това бе една от изненадващите тактики на президента Росен Плевнелиев при подредбата на служебния кабинет. Икономика, социална политика, еврофондове и правосъдие са четирите фронта, на които ще воюват "генералите" на проф. Близнашки. Защо президентът заложи точно на Екатерина Захариева, Илияна Цанова, проф. Йордан Христосков и Христо Иванов? И каква е мисията им в кабинета "Близнашки"? Вижте отговорите.

"Много обичам да се разхождам и да вървя пеша. Искам за тези месеци да продължа да правя това и да гледам хората в очите" - това си пожела новият вицепремиер по правосъдие, вътрешен ред и сигурност и министър на правосъдието Христо Иванов, след като прие поста от Зинаида Златанова. Освен страстен пешеходец, 39-годишният юрист е и запален планинар. Когато му остане свободно време, той дава воля на свободолюбивия си дух, като катери Пирин или се спуска със ски. Обожава магическия реализъм в произведенията на големия Йордан Радичков. Много от хората помнят Иванов от протестите пред Президентството миналата година. Познатите и колегите на Иванов го определят като много земен, честен и искрен човек, професионалист отвсякъде. Смятат, че е истински късмет за държавата да има такъв вицепремиер, а в правосъдното министерство трябва да черпят, че им идва точно този началник. "В час е с всичко, което касае съдебната реформа. Има визия за промените", казват те. Мнението им съвпадна с думите на бившата правосъдна министърка Зинаида Златанова, която вчера обяви, че е "изключителен късмет, че човек, отдаден на съдебната реформа от дълги години, ще поеме министерството".

Повече от 10 г. Иванов е един от най-горещите поддръжници на реформите в съдебната система. Оглавяваният от него Български институт за правни инициативи (БИПИ) активно участваше в дебатите за по-прозрачни избори и назначения в съдебната власт и изработваше профили на кандидатите за високи постове. Точно по време на мандата му ще бъде избран председател на Върховния касационен съд (ВКС). Затова още вчера той призова съдиите към обединение около една кандидатура. "Ще присъствам на всяко заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС), поне докато съветът не започне да ги излъчва пряко в интернет", зарече се още Иванов. Като всяка Дева, министърът е реалист. И си дава сметка, че за по-малко от 3 месеца няма как да се очаква постигането на видими положителни резултати в съдебната система. Ще се опита обаче, като мобилизира целия експертен ресурс, да формулира ясна стратегия за съдебна реформа в дългосрочен план. Така ще можем да очакваме по-добър доклад от ЕК през януари догодина.
Заявка, че това ще стане, можем да търсим и в солидното CV на Иванов. Преди да участва в създаването на БИПИ през 2006 г., Христо практикува като адвокат и консултант на проекти в сферата на върховенството на закона. От 1997 до 2002 г. е експерт в българския офис на Правната инициатива за Централна и Източна Европа на Американската асоциация на юристите. Завършил е право в Софийския университет, а после е участвал в много специализации и курсове. През 2010 г. е бил стипендиант по програма "Хюбърт Хъмфри" в Правния колеж към Американския университет във Вашингтон, където специализира "Национална сигурност". През същата година стажува и във Федералния съдебен център, където се занимава с изследване въпросите на назначенията в съдебната система. Като директор на БИПИ, през 2012 г. Иванов бе отличен със "Златен ключ" в категория "Неправителствена организация, най-активно упражнявала правото си на достъп до информация".

Въпреки богата си професионална биография, Иванов е скромен човек и ще си остане такъв, независимо от поста, който заема, твърдят познатите му. При него нищо не е самоцел. Той е казвал в интервюта на застъпниците за свобода на информацията, че всички заедно можем наистина да променим нещата към по-добро - с вяра, кураж и труд.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай